Spor o dodávky plynu mezi Ruskem a Ukrajinou byl vyřešen. Oznámili to v noci ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská premiérka Julija Tymošenková po jednání v Moskvě.

Smlouvy v pondělí

Smluvně by se úmluvy z noci měly stvrdit do pondělka a neprodleně poté by se měly obnovit dodávky evropským odběratelům přes Ukrajinu, přes kterou obvykle proudí 80 procent ruského plynu představujícího asi pětinu evropské spotřeby. Tyto dodávky zcela ustaly od 7. ledna.

"Dostali jsme za úkol podepsat všechny dokumenty nejpozději do pondělního rána," potvrdil šéf Gazpromu, Sergej Kuprijanov v rozhlasovém rozhovoru s tím, že na přípravě dokumentů se nyní pracuje.

Gazprom a Naftogaz mají napříště obchodovat bez prostředníků, transparentně a na základě tržních vztahů. Cena plynu se má vypočítávat stejně jako u jiných odběratelů.

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

Ještě před schůzkou premiérů si ruská média kladla otázku, zda se Tymošenkové podaří dohodu s Moskvou prosadit v Kyjevě, kde často vede spory s prezidentem Viktorem Juščenkem. Předchozí dohoda s Evropskou unií z počátku týdne nakonec k obnovení dodávek plyn nevedla.

"V nejbližší době - a ukrajinská strana nás o tom ujistila - tranzit (plynu pro evropské spotřebitele) bude obnoven," řekl Putin na závěr krátkého vystoupení s Tymošenkovou.

Příkaz pro Gazprom a Naftogaz

Podle ukrajinské premiérky už společnosti Gazprom a Naftogaz dostaly od šéfů vlád pokyn "do pondělka vypracovat příslušné dokumenty stvrzujících dosaženou dohodu.

"Ihned po podpisu těchto dokumentů budou obnoveny všechny dodávky zemního plynu," řekla Tymošenková.

Šéfové vlád podle svých slov také urovnali rusko-ukrajinský spor, který stál u zrodu plynové krize. Moskva na Nový rok přerušila dodávky plynu Kyjevu, protože se s Ukrajinci neshodla na ceně plynu, a o týden později vinou vyhrocení sporu ustaly i dodávky do Evropy. Moskva obviňovala Kyjev, že "krade" plyn z tranzitu, Kyjev se hájil, že odebírá pouze technický plyn, nutný k udržení plynovodů v chodu.

Putin dal 20 procent slevu

Podle Putina bude letos ukrajinským partnerům poskytnuta dvacetiprocentní sleva za podmínky, že zůstane zachována cena tranzitních poplatků za přepravu přes Ukrajinu v loňské výši. Přechod na evropské ceny plynu a tranzitu má následovat od 1. ledna 2010.


Speciál na iHNed.cz

Ukrajinci loni platili 179,50 dolaru za tisíc metrů krychlových plynu. Rusko však pro letošní rok požadovalo jako tržní cenu 450 dolarů s tím, že během roku mohou ceny plynu klesnout. Tranzitní poplatky loni činily 1,7 dolaru na tisíc metrů krychlových plynu a 100 kilometrů. Během vystoupení premiérů však žádná konkrétní čísla nezazněla.

Oba premiéři se ani nezmínili o údajném ukrajinském dluhu za předchozí dodávky, který Rusko vyčíslovalo na 650 milionů dolarů, ani o dalším případném problému, technickém plynu, který je potřebný v ukrajinských plynovodech k uvedení přepravy plynu do Evropy do chodu. Rusko dříve navrhovalo, aby tento plyn pro Ukrajinu zakoupilo konsorcium západních energetických společností.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru