Rusko navrhlo, aby vzniklo konsorcium, které má zajistit technický plyn pro obnovení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Už jistými členy jsou ruský Gazprom a italská společnost ENI. Své členství pak zvažují francouzský Gaz de France a německý E.ON Ruhrgas. Informoval o tom zástupce šéfa Gazpromu Alexandr Medveděv.

Členové konsorcia mají od Ruska nakupovat za tržní ceny plyn nutný k natlakování plynovodu. Členy konsorcia by se mohly stát ještě další evropské firmy. Gazprom vyzval k účasti v konsorciu také rakouskou společnost OMV či nizozemskou GasTerra a další.

Plán podporuje i italský premiér Silvio Berlusconi. "Obrysy konsorcia zrovna vznikají na papíře a měly by se uskutečnit velmi rychle," dodal Medveděv.

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

Podle Medveděva Gazprom jako ruský dodavatel bude prodávat 1 000 kubíků plynu za zhruba 450 dolarů, tedy za tržní cenu, řada evropských zemí však platí ještě více. 

Merkelová s Putinem vidí v řešení sporu pozitivní signály

Ve sporu o dodávky ruského plynu do EU se rýsují pozitivní signály, že řešení bude nalezeno brzy. Shodli se na tom v pátek ruský premiér Vladimir Putin, který je na krátké návštěvě v Berlíně, s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Německo z krize vyvozuje nutnost urychlit výstavbu přímého plynovodu Nordstream z Ruska do Německa přes Baltské moře. Na tento plynovod však s řešením krize čekat nelze, řekla kancléřka.

"Uvažuje se o zkušební fázi za účasti pozorovatelů z Evropské unie, které by zajistilo rychlý průchod ruského plynu Ukrajinou na západ," řekla Merkelová podle agentury DPA na společné tiskové konferenci s Putinem.

"Čas nás už tlačí," zdůraznila kancléřka. Najít řešení je podle ní i v zájmu Ruska a ruského koncernu Gazprom, protože v opačném případě půjde o ztrátu jejich důvěryhodnosti. "Bilaterální rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou musí být rychle a úspěšně uzavřeny," dodala.

Sobotní jednání 

Podle Medveděva už Gazprom přišel kvůli sporu s Ukrajinou o 1,1 miliardy dolarů (zhruba 22,7 miliardy korun). Ztráty ovšem zaznamenávají i evropské ekonomiky. Například Slovensko přichází podle premiéra Roberta Fica denně o 100 milionů eur (zhruba 2,7 miliardy korun).


Speciál iHNed.cz

"V sobotu by mělo v Moskvě dojít k jednání mezi ruskou a ukrajinskou stranou, alespoň doufejme," uvedl Topolánek. České předsednictví podle něj preferuje společné evropské řešení.

České předsednictví bude v sobotu na jednání v Moskvě podle Topolánka zastupovat ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a Evropskou komisi eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. 

Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu minulou středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží do konce ledna. Rusko-ukrajinský spor postihl i Česko, ruský plyn ale nahradila surovina ze zásobníků a severní cesty (tedy z Norska a Německa).