Spor o plyn už není podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva jen bilaterální rusko-ukrajinskou záležitostí. "Problém dodávek ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu překročil rámec dvoustranných vztahů," řekl Medveděv, který svolává evropské státníky na sobotu do Moskvy. 

"Jsme připraveni hledat dlouhodobá řešení. Spoléháme na to, že ukrajinská strana projeví odpovědný přístup a naši evropští partneři napomohou nalézt nezbytné řešení, protože bohužel tento problém překročil rámec dvoustranných vztahů a oblasti práva," řekl Medveděv.

Ruský plyn přestal do Evropy plynout podle něj vinou Kyjeva, který "nekorektně" a "protiprávně" zablokoval přepravu a vytvořil tak problémy řadě států.

Lavrov vyzval EU k vyššímu tlaku na Kyjev 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval v pátek Evropskou unii ke zvýšení tlaku na Kyjev, aby mohl být vyřešen spor o dodávky ruského plynu do Evropy. "Je to případ, kdy by se měla solidarita uplatnit. Vyzývám vás k tomu," řekl Lavrov.

Krizi by měl podle Lavrova pomoci vyřešit plynový summit, který se má z iniciativy Kremlu v sobotu sejít v Moskvě. Účast však už odmítla Paříž, která vzkázala, že nejprve je třeba obnovit dodávky plynu. Proti konání summitu v Moskvě se staví také ukrajinský prezident Viktor Juščenko.

"Rusko pustilo plyn, Ukrajina ho ale nepouští. Problém řešíme, předložili jsme desítky návrhů, ale Ukrajina žádný nepřijala," upozornil Lavrov.

Výbuch ruského plynovodu

A právě v době, kdy Evropu sužuje plynová krize kvůli rusko-ukrajinskému sporu o plyn, přišla další ze série špatných zpráv. Výbuch a požár poškodil v noci na pátek část plynovodu Urengoj-Novopskov v ruské Uljanovské oblasti. Informovala o tom dnes agentura ITAR-TASS.

 

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

 

K nehodě na plynovodu o průměru 1 420 milimetrů došlo na jeho otevřeném úseku zhruba 300 kilometrů od města Uljanovsk. "Havárie byla lokalizována kolem 4:25 moskevského času (2:25 SEČ), dodávky plynu byly přerušeny. V 7:00 moskevského času (5:00 SEČ) byly zahájeny rekonstrukční práce," uvedlo ministerstvo pro mimořádné události (MČS).

Spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ukrajinským Naftogazem nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Přes Ukrajinu do Evropy obvykle putuje 80 procent ruského plynu, který kryje asi pětinu evropské spotřeby.


Speciál iHNed.cz

 

Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu minulou středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží do konce ledna. Rusko-ukrajinský spor postihl i Česko, ruský plyn ale nahradila surovina ze zásobníků a severní cesty (tedy z Norska a Německa).