Ruské úřady přistoupily k další devalvaci měny. Kurz rublu je od včerejška na historickém minimu vůči euru, k dolaru na něj propadl dnes.

Ruská centrální banka začala s dílčími devalvačními kroky již v loňském listopadu, hodnota měny se od té doby snížila celkem šestnáckrát.

"Hlavním záměrem je přizpůsobit rubl nižší ceně ropy, vyrovnat platební bilanci a zachovat určité rezervy, které se již tak podstatně snížily," komentoval krok pro agenturu Reuters hlavní analytik Deutsche Bank Jaroslav Lissovolik.

Ruská měna oslabila na 36,81 oproti eurodolarovému koši, který národní banka používá ke stanovování monetární politiky. Dostala se tak o dalších 50 kopějek pod přechozí úroveň, která vymezovala nejslabší možný kurz a o 20,5 procenta pod úroveň po rekordním zpevnění z loňského srpna.

Propad rublu se váže k prudkému poklesu cen ropy, jejíž cena za stejné období klesla o více než 60 procent. Právě vývoz černého zlata je přitom pro ruskou ekonomiku klíčový.

Pro ruskou měnu prvních pět obchodních dní letošního roku znamená prudší olsabení, než kolik jí analytici předpovídali na celý letošní rok. Podle odhadů z konce prosince měl rubl ukončit obchody v prosinci 2009 na úrovni 36,24 vůči eurodolarovému koši.

Rusko je i přes dlouhodobé slábnutí své měny schopné devalvovat pomalu a postupně díky vysokým devizovým rezervám. Země ale čelí silnému odlivu kapitálu, který vyžaduje, aby regulátor pokles měny brzdil. Jen za loňský rok ze země odteklo na 130 miliard dolarů.