Každý den bez dodávek bohatým evropským zákazníkům přichází Gazprom, podnik klíčový pro celou ruskou ekonomiku, o více než sto milionu dolarů.

Firmě hrozí žaloby od jejích klientů, kteří nedostali nasmlouvaný plyn, a evropští ministři energetiky se v pondělí shodli na tom, že sporem utrpěla pověst Ruska a Ukrajiny jako spolehlivých dodavatelů, a je třeba urychlit projekty, které by mohly zmenšit závislost Evropy na ruských nerostných surovinách a ukrajinských plynovodech.

Více čtěte ZDE: Vše o plynovém sporu

Pro Gazprom přitom Evropa, hlavně její západní část, představuje vůbec nejlukrativnější klienty, a pokud by se ti v budoucnu rozhodli významně omezit odběr ruského plynu, znamenalo by to vážně potíže pro celé Rusko.

"Je jasné, že teď se musí něco stát," řekl český ministr Martin Říman. Zvýšit energetickou bezpečnost Evropy je jedna z předem ohlášených priorit českého předsednictví, teď by se konkrétní české návrhy mohly prosazovat snáze. Říman si v posledních dnech na vlastní kůži vyzkoušel ruskou i ukrajinskou nevyzpytatelnost.

Ukrajina ustoupila

Naposledy v neděli večer, když Rusko oznámilo, že dohoda o pozorovatelské misi je neplatná, protože si k ní Ukrajina jednostranně připojila vlastní deklaraci.

"Ukrajinci byli ve složité situaci. Dohoda byla dojednána s Putinem v Rusku a podepsána nejprve s Rusy a my ji vezli do Kyjeva s tím, že v ní Ukrajinci nemohou změnit ani čárku. Takže to, že si k tomu přidali jednostrannou vlastní interpretační deklaraci, bylo v zásadě pochopitelné," řekl HN ministr Říman, který se zúčastnil víkendových jednání. Ukrajina v pondělí od vlastní deklarace nakonec ustoupila, což umožnilo jednání vrátit do nadějné fáze.

EU zatím zůstává nestranná a odmítá identifikovat viníka nejhorší energetické krize v historii unie. Komisař pro energetiku Andris Piebalgs ale varoval, že pokud nebudou dodávky dnes obnoveny, viníka už označí.

Další komplikace?

Jedna z nevyřešených otázek, na níž by mohly evropské naděje znovu ztroskotat, je otázka tzv. "technologického" plynu, který je potřeba k pohánění čerpadel v plynovodech vedoucích ruský plyn přes Ukrajinu do Evropy.

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková včera prohlásila, že Ukrajina bude nadále používat ruský technologický plyn pro potřeby tranzitu do Evropy. "Zaplatíme za něj, jakmile budou podepsané smlouvy a my začneme dostávat peníze za tranzit," řekla Tymošenková. "Bez tohoto plynu Ukrajina nemůže dopravit plyn do Evropy. To je očividné," prohlásila. Právě to, že Ukrajina odebírala pro pohánění čerpadel plyn z dodávek do Evropy, byl jeden z důvodů, proč Rusko minulou středu utáhlo kohouty. "Tohle je samozřejmě jedna z potenciálních dalších komplikací. Ale to si mezi sebou musí vyřešit Rusové a Ukrajinci," řekl včera ministr Říman.

HN20090113_3.jpg

Více na www.iHNed.cz/plyn