Ceny českých bytů v prosinci zastavily svůj pokles a vydaly se směrem vzhůru. Průměrná nabídková cena činila podle serveru realitymorava.cz 2,227 milionu korun, což je asi o 6 procent více než o měsíc dříve. Průzkum zahrnuje téměř 48 tisíc nemovitostí v celé České republice.

Ceny malých bytů klesají

Prosincový nárůst průměrných cen vyrovnal pětiprocentní pokles cen v listopadu, avšak menší byty dále zlevňovaly. Byty 1+1 jsou podle průzkumu v průměru levnější o 12 tisíc. Nejlevnější jsou v okrese Česká lípa, a to necelých 700 tisíc korun, přičemž celorepublikový průměr je 1,184 milionu.

O více než 25 tisíc se také snížily ceny bytů 2+1. Celorepublikový průměr byl na konci prosince 1,6 milionu, nejlevněji se nabízely v Teplicích, nejdražší naopak v Praze 1, kde jejich průměrná cena dosahovala téměř 7 milionů korun. Dražší jsou byty 3+1 a větší byty.

Více čtěte ZDE: Ceny bytů v České republice

Podle odborníků budou v Česku klesat ceny především panelových domů. V roce 2009 bychom se podle nich mohli dočkat poklesu v průměru o 15 procent. Ceny ostatních typů bytů by měly spíše stagnovat nebo dokonce mírně růst.

Ceny panelových bytů v posledních dvou letech rostly téměř stejným tempem jako novostavby, i když k tomu podle odborníků nebyl vlastně důvod. Nyní by měly klesat, a to nejméně do doby než výrazně vzrostou ceny za novou výstavbu. Ta podle expertů hned tak nepřijde. "Novostaveb ale podle předpokladů zatím ubude. Už některé nynější projekty se doprodávají se slevou," uvedl už dříve Jiří Fajkus z realitní skupiny Real Spektrum. Letos odhaduje Fajkus u panelových domů pokles cen o 15 až 20 procent, v krajních případech až 30 procent.

Vývoj cen bytů v prosinci 2008
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru