plynZástupci Ukrajiny a Ruska v pondělí znovu podepsali v Bruselu smlouvu o monitorování dodávek plynu. "Rusko oznámilo, že všechny podmínky byly splněny, a nyní očekávám, že plyn začne proudit ráno," uvedl eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs.

Dodávky plynu z Ruska do Evropy by podle něj mohly být obnoveny v úterý v 8:00 SEČ. Stejný čas o chvíli později potvrdil i šéf společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv. Podle něj bude možné spustit plyn, pokud se neobjeví žádné další překážky.

Ruská televize Vesti po podpisu dohody ukázala šéfa Gazpromu Alexeje Millera, jak telefonicky dává pokyn zajistit přítomnost pozorovatelů na stanicích, kde mají kontrolovat tranzit plynu do Evropy. "Splňte pokyn!" prohlásil Miller.  


SLEDUJEME VÝVOJ KOLEM PLYNOVÉ KRIZE

19:53 - Od spuštění jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice by Slovensko upustilo jen v případě, že by mělo nezpochybnitelně zajištěné dodávky světla a tepla pro obyvatele.

Pokud by měl být nadále ohrožen život na Slovensku, je premiér Fico odhodlán otevřít elektrárnu i proti vůli Evropské unie. Řekl to na mimořádné tiskové konferenci v pondělí večer. 

18:09 - Ministři se při jednání v Bruselu dohodli na opatřeních, která mají podobné krizi v budoucnu zabránit. Kromě jiného se shodli, že je potřeba zvýšit možnost dopravy zemního plynu do Evropy z jiných zemí, nejen z Ruska.

18:01 - Evropská rada pro energetiku vyzývá k okamžitému obnovení dodávek plynu, které pak má obnovit i důvěru v dodavatele.

17:11 - Bulharský státní plynárenský monopol Bulgargaz v pondělí uvedl, že chce jednat s ruským Gazpromem o přehodnocení cenových dohod ve smlouvě pro ruské dodávky plynu do Bulharska.

15:50 - "Rusko oznámilo, že všechny podmínky byly splněny, a nyní očekávám, že plyn začne proudit ráno," uvedl Piebalgs.

Ruská televize Vesti po podpisu dohody ukázala šéfa Gazpromu Alexeje Millera, jak telefonicky dává pokyn zajistit přítomnost pozorovatelů na stanicích, kde mají kontrolovat tranzit plynu do Evropy. "Splňte pokyn!" prohlásil Miller. 

15:31 - Složitou situaci na Slovensku podle ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka nyní neřeší ani to, obnoví-li Rusko dnes či v úterý dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

"My potřebujeme minimálně 65 či 72 hodin vůbec na to, aby plyn přišel na Slovensko," řekl Ľubomír Jahnátek.

15:10 - Stejný čas, tedy spuštění dodávek plynu do Evropy v úterý v 8 hodin ráno, o chvíli později potvrdil i šéf společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv. Podle něj bude možné spustit plyn, pokud se neobjeví žádné další překážky.

14:58 - Dodávky plynu z Ruska do Evropy by mohly být obnoveny v úterý v 8:00 SEČ. Novinářům to dnes řekl eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs.

14:46 - Zástupci Ukrajiny a Ruska dnes znovu podepsali v Bruselu smlouvu o monitorování dodávek plynu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

14:20 - Kvůli požáru v tepelné elektrárně Nováky budou její dva bloky odstavené 21 dní. Výpadek ve výrobě se podařilo nahradit spuštěním dalšího bloku novácké elektrárny a jednoho bloku v elektrárně Vojany na východním Slovensku, uvedl slovenský premiér Robert Fico.

13:36 - Zplnomocněnec ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka pro energetiku Bohdan Sokolovski uvedl, že "Ruská federace a Gazprom nemají dostatek plynu na přepravu k evropským spotřebitelům, a proto natahují urovnání sporu s Ukrajinou."

12:48 - Slovenské ministerstvo hospodářství dá během dneška pokyn nastartovat druhý blok jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích, pokud nebude jisté obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu na Slovensko. Více čtěte ZDE

12:38 - Mluvčí premiéra Vladimira Putina Dmitrij Peskov řekl, že určitým problémem by mohla být otázka technického plynu. Ten Ukrajina požaduje pro zajištění přepravy ruského plynu do Evropy.

"Ukrajinská strana trvá na tom, aby Gazprom dodával technický plyn zvlášť, ačkoliv podle platných dohod jej má Ukrajina pro zajištění tranzitu kupovat," uvedl Peskov. Pozastavil se i nad tím, že zatímco prý původní úmluva byla podepsána za Ukrajinu na nejvyšší úrovni, nyní to prý bylo na nižší úrovni.

 

12:10 - Pokud by si Rusko kladlo další podmínky pro obnovení dodávek plynu přes Ukrajinu, ukáže, že o vyřešení současné situace nemá zájem. V rozhovoru pro agenturu ČTK to dnes v Bruselu řekl český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

12:04 - "Požadovali jsme od našich ukrajinských partnerů, aby dokument opětovně podepsali bez jakýchkoliv nedohodnutých prohlášení. Dnes se tak stalo," řekl Putin na úvod zasedání předsednictva vlády. "Nyní se dokument nalézá na cestě do Bruselu, kde ho mají podepsat představitelé Evropské komise," dodal.

12:01 - Aktuálně je v zásobnících zemního plynu uloženo pro české zákazníky podle mluvčího RWE Transgas Martina Chalupského přes 1,85 miliardy metrů kubických zemního plynu.

Plynárenské společnosti podle Chalupského neuvažují o zavedení regulačních stupňů a prioritou nadále zůstává zachování normální provozu pro všechny zákazníky

11:50 - Ruský premiér Vladimir Putin uznal, že Ukrajina podepsala novou variantu dohody o kontrole přepravy plynu do Evropy. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Podpis dohody se jeví podmínkou obnovení dodávek ruského plynu do Evropy.

11:36 - Škoda po požáru prvního a druhého bloku slovenské Tepelné elektrárny Nováky byla předběžně podle deníku SME vyčíslena na milion eur.

11:30 - Mluvčí ruského premiéra Vladimíra Putina Dmitrij Peskov řekl, že "jakmile bude tranzit zajištěn, Gazprom bez prodlení obnoví dodávky."

11:10 - Maďarsko očekává, že v pondělí uspokojí svou spotřebu plynupředevším domácími zdroji a nadále bude uplatňovat omezení pro některé průmyslové odběratele.

Rakousko podle maďarské společnosti FGSZ Földgázszállító Zrt., která v rámci koncernu MOL uskutečňuje přepravu plynu a ropy, na pondělí nepotvrdilo dodávky plynu pro Srbsko a Bosnu, proto Maďarsko přerušilo tyto dodávky.

10:56 - Moskva podle mluvčího ruského premiéra Vladimira Putina dosud nemá oficiálně potvrzeno, že Ukrajina dokument o mezinárodní kontrole přepravy plynu přes její území podepsala.

10:40 - Moskva upozorňuje na to, že dosud není vyřešena otázka dodávek "technologického plynu", který Ukrajina požaduje pro zajištění přepravy ruského plynu do Evropy.

"Ukrajinská strana trvá na tom, aby Gazprom dodával technický plyn zvlášť, ačkoliv podle platných dohod jej má Ukrajina pro zajištění tranzitu kupovat," uvedl mluvčí ruského premiéra Dmitrij Peskov.

10:35 - Po ověření nové dohody o monitorovací misi podepsané Ukrajinou, a až budou pozorovatelé na místě, Rusko obnoví dodávky svého plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Zástupci Moskvy by pak danou úmluvu mohli podepsat dnes v Bruselu, kam nyní míří na setkání se zástupci Evropské unie. V telekonferenci s novináři to řekl Dmitrij Peskov, mluvčí ruského premiéra Vladimira Putina.

10:28 - Slovensko spustí druhý blok V1 jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Více čtěte ZDE

Ministerstvo hospodářství totiž na základě usnesení vlády vydalo oficiálně rozhodnutí realizovat přípravné práce směřující k vytvoření všech technických  a bezpečnostních podmínek ke spuštění druhého bloku jaderné elektrárny V1 do výkonného provozu na dobu nevyhnutelnou a na dodávky do energetické přenosové soustavy Slovenské republiky.

Pokud Slovensko znovu nastartuje jaderný reaktor v Jaslovských Bohunicích, bude to podle mluvčího Evropské komise Ferrana Tarradellase jasné porušení evropských smluv.

10:24 - "Jsme na pokraji blackoutu," uvedl v pondělí ráno slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.

Požár přívodních kabelů odstavil první a druhý blok tepelné elektrárny Nováky (ENO).Podle Jahnátka požár prvního a druhého bloku v Novákách a zastavení dodávek zemního plynu z Ruska ohrozil stabilitu slovenské přenosové soustavy. 

10:18 - Ruská delegace v Bruselu dnes podepíše "definitivní dokument" umožňující obnovit dodávky plynu do Evropy. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj.

Do Bruselu ráno odletěl vicepremiér Igor Sečin a šéf koncernu Gazprom Alexej Miller.

10:10 - Delegace ruského plynárenského monopolu Gazprom dnes odcestovala do Bruselu, kde má posuzovat situaci okolo dodávek plynu. Oznámila to agentura Interfax. V delegaci je podle nejmenovaných zdrojů šéf Gazpromu Alexej Miller a jeho zástupce Alexandr Medveděv.

9:45 - Rusko nemá důvod neobnovit dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Všechny jeho podmínky byly naplněny. V Bruselu to prohlásil za české předsednictví EU ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

9:40 - Monitorovací týmy EU jsou již na místech, kde mají sledovat a kontrolovat tok plynu, uvedl ukrajinský Naftogaz. Na ukrajinské straně již pracují v Užhorodu, Drozdoviči, Běregovu, Tekovu a Orlovce.

ruské strany zatím nepřišlo povolení od Gazpromu ani jim nebyla udělena reuská víza.

9:00 - Ukrajina dnes znovu podepsala dohodu o monitorování dodávek plynu z Ruska. Tentokrát ovšem bez dodatku, který do dohody v neděli vepsala a se kterým nesouhlasili Rusové. S odvoláním na vyjádření ruské společnosti Gazprom o tom informovala agentura Reuters.
"Delegace Gazpromu vedla dnes ráno rozhovory v Kyjevu. Na závěr ukrajinská strana podepsala pravidla monitoringu přepravy plynu přes Ukrajinu bez jakýchkoliv dodatků," uvedl ruský koncern.

Více o nedělním vývoji ZDE

"Požadovali jsme od našich ukrajinských partnerů, aby dokument opětovně podepsali bez jakýchkoliv nedohodnutých prohlášení. Dnes se tak stalo," řekl Putin na úvod zasedání předsednictva vlády. Šéf Gazpromu Alexej Miller také jako člen ruské delegace v pondělí v Bruselu jednal s představiteli Evropské unie.

Do Bruselu svolalo české předsednictví Evropské unie na pondělí mimořádnou schůzku ministrů energetiky, která se měla zabývat především rusko-ukrajinským sporem o plyn a jejím dopadem na některé evropské země. Projednávat se měly i možnosti, jak podobným potížím do budoucna předcházet.

Komplikace při řešení plynové krize nastaly v neděli vpodvečer, kdy platnost dohody zpochybnil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Dohoda o monitorovacím mechanismu tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území podle něj kvůli ukrajinským změnám nemohla být platná.

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

 

Vyšší spotřeba plynu v Česku 

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková k podpisu protokolu připojila podle ruských médií prohlášení, které ruská strana odmítá, protože s ní nebylo předem dohodnuto. 

Dodávky zemního plynu proudí do České republiky i nadále severní cestou, tedy z Norska a Německa. Vzhledem k většímu mrazu v Česku očekává největší dodavatel zemního plynu v České republice RWE Transgas zvýšení spotřeby plynu v pondělí na 55 milionů metrů kubických.

"S ohledem na nižší venkovní teploty očekáváme pondělní spotřebu plynu na 55 milionů kubíků. Zásobníky vše stíhají, v dodávkách tak nemáme problém," uvedl pro server iHNed.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský s tím, že Česko nadále přenechává zhruba tři miliony kubíků plynu denně ze svého podzemního zásobníku na slovenském území spotřebitelům na Slovensku. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru