Dodávky zemního plynu proudí do České republiky i nadále severní cestou, tedy z Norska a Německa. Dodávky ruského plynu jsou i v pondělí nadále zastaveny. Vzhledem k většímu mrazu v Česku očekává největší dodavatel zemního plynu v České republice RWE Transgas zvýšení spotřeby plynu v pondělí na 55 milionů metrů kubických.

"S ohledem na nižší venkovní teploty očekáváme pondělní spotřebu plynu na 55 milionů kubíků. Zásobníky vše stíhají, v dodávkách tak nemáme problém," uvedl pro server iHNed.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Nadále podle něj přenechává Česko zhruba tři miliony kubíků plynu denně ze svého podzemního zásobníku na slovenském území spotřebitelům na Slovensku.

 

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

 

Další jednání v Bruselu 

Začátkem minulého týdne byla podle Chalupského denní spotřeba plynu v Česku na úrovni 50 milionů kubíků. "V těchto mrazivých dnech spotřeba pochopitelně roste. Je třeba si uvědomit, že už začala vyrábět například Škoda Auto. Navíc s každým dalším stupněm do minusu v denním průměru narůstá spotřeba plynu přibližně o 1,5 milionu kubíků," dodal Chalupský.

V Bruselu budou v pondělí o krizi kolem přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy jednat ministři energetiky členských zemí EU, které do belgické metropole na mimořádné zasedání svolalo české předsednictví. 

Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu minulou středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží 15 dnů.

Kvůli energetické krizi ale slovenská vláda rozhodla spustit druhý blok jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích, jehož činnost ukončila na Silvestra. Přes Ukrajinu obvykle putuje do Evropy 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby. 

Ruské obstrukce 

České předsednictví Evropské unii v prohlášení z noci na pondělí vyzvalo všechny strany k plnění dohody o monitorovací misi, která by měla zajistit obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Podle Prahy jednostranné stanovisko Kyjeva, kvůli kterému Moskva dohodu označila za neplatnou, na platnosti ujednání nic nemění.

"Evropská unie splnila svou část dohody o rozmístění monitorovací komise a vyslala pozorovatele na všechna dohodnutá místa," uvedli Češi v prohlášení.

Problém je v tom, že Ukrajinci přiložili k již podepsané trojstranné dohodě mezi Ukrajinou, Ruskem a EU dodatek, v němž prezentovala svůj vlastní pohled na celou krizi a rusko-ukrajinský spor. To rozčílilo Moskvu, která ujednání označila za neplatné. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana jde o zbytečně obstrukce ze strany Ruska.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru