Slovenský parlament schválil dvojjazyčné názvy do učebnicVláda Roberta Fica o tom má rozhodnout, pokud se do dvou dnů neobnoví dodávky ruského plynu na Slovensko. Kabinetu to dnes doporučil slovenský krizový štáb, řekl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.

Premiér Fico dodal, že na sebe vezme veškerou zodpovědnost za spuštění druhého bloku V1, pokud to bude jediným řešením vzniklé situace. Slovensko vyřadilo druhý blok jaderné elektrárny V1 z provozu na přelomu roku, protože se k tomu zavázalo před vstupem do Evropské unie. První blok odstavili energetici na konci roku 2006.

Čtěte také

Nedostatek plynu na Slovensku ohrožuje elektrickou přenosovou soustavu. Její stabilitu pomáhají udržovat plynové generátory, které jsou součástí okruhu nucené regulace spotřeby. V zásobování plynem je přitom Slovensko zcela závislé na Rusku.

Fico: Beru na sebe veškerou zodpovědnost

"Bude-li jediným řešením opětovné nastartování druhého bloku v Jaslovských Bohunicích, beru jako předseda vlády Slovenské republiky plnou zodpovědnost nejen za spuštění tohoto bloku, ale i za všechny důsledky, které by takové spuštění mohlo mít na úrovni Evropské unie," zdůraznil slovenský premiér.

Evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs na to podle televizní stanice Markíze řekl, Evropská unie by případnou žádost Slovenska o obnovení provozu elektrárny posoudila. Komisař uznal, že se země nachází ve výjimečné situaci a že je třeba zvažovat všechny možnosti řešení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru