vladimir_putin__192x128_.jpgJednání o obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy ve čtvrtek pokročila a důležitý podíl na tom má český premiér Mirek Topolánek. Alespoň tak to interpretuje česká vláda.

Topolánek se kvůli vzniklé situaci spojil s ruským premiérem Vladimirem Putinem, se kterým se shodl na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech relevantních místech dodavatelského toku ruského plynu. Právě jejich rozmístění má podle čtvrtečních jednání umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU.

"Český premiér se se svým ruským protějškem shodl na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech relevantních místech dodavatelského toku. Jejich rozmístění má umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU," konstatuje tisková zpráva vlády. Dohodu Ruska s Evropskou unií v pátek potvrdil i mluvčí Vladimira Putina, ale bez upřesnění jakýchkoli termínů.

Ve čtvrtek večer ovšem nebylo možné ověřit, do jaké míry to znamená průlom v jednání a zda se dodávky plynu skutečně podaří brzy obnovit. Podle zdrojů z Úřadu vlády ještě nelze říci, že by šlo o definitivní dohodu.

"Dodávky zemního plynu z Ruska přes Ukrajinu stále nebyly obnoveny, společnosti RWE Transgas se ale i v pátek daří Českou republiku plně zásobit," řekl mluvčí firmy Martin Chalupský. V Praze bude v pátek jednat norský premiér Jens Stoltenberg - právě norskou cestou se momentálně plyn do Česka dostává.

SLEDOVALI JSME ON-LINE

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který zastupoval české předsednictví EU, současnou krizi stále označuje za velmi hlubokou. Bude mít podle něj značné dopady na debaty o energetické bezpečnosti.

Jednou cestou k řešení bude podle něj i větší tlak na renesanci jaderné energetiky. To ve čtvrtek večer vyjádřil i prezident Václav Klaus při setkání se svým polským protějškem  Lechem Kaczyńským.

Kritický stav na Slovensku

Topolánek ve čtvrtek o dodávkách plynu jednal také s premiéry zemí Visegrádské čtyřky. Se svým slovenským kolegou Robertem Ficem se shodl, že nejvíce postižené je momentálně právě Slovensko.

Tam už omezené množství plynu pociťují velkoodběratelé. Právě touto zprávou také zahájila Slovenská televize ve čtvrtek večer svou hlavní zpravodajskou relaci.

Čtěte více

Slováci dokonce kvůli nedostatku plynu uvažují o znovuzpuštění odstavené jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích. Evropská komise už se v tomto směru vyjádřila, že pokud Slovensko pošle žádost o znovuspuštění druhého bloku, bude muset zvážit i tuto možnost, neboť nastaly "velmi dramatické okolnosti".


VIDEO: Tady se rozhoduje, kdo bude mít v Česku plyn

Podle diplomatických zdrojů je problém zřejmě v tom, že Rusové chtějí mít na Ukrajině vlastní pozorovatele. Říman poznamenal, že ruská strana během čtvrtečních vyjednávání v Bruselu odmítla to, aby ke stolu zasedly všechny tři strany - Ukrajina, Rusko a EU - najednou. 

Český ministr také řekl, že bere tento problém jako politický, nikoli už jen jako technický. I proto nicméně může být důležitá čtvrteční shoda mezi Topolánkem a Putinem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru