Premiér Mirek Topolánek ve čtvrtek oficiálně představil deset členů Národní ekonomické rady - tedy skupiny ekonomů, kteří budou vládě pomáhat se zvládnutím krize. V konečné sestavě deseti jmen se poněkud nečekaně objevilo i jméno Pavla Kohouta. Kromě něj v radě zasednou Vladimír Dlouhý, Martin Jahn, Jiří Kunert, Michal Mejstřík, Jiří Rusnok, Tomáš Sedláček, Jiří Schwarz, Jiří Weigl a Miroslav Zámečník.

Čtěte podrobné informace o tomto týmu

V Topolánkově týmu pro záchranu ekonomiky je jedno nečekané jméno

Topolánek chtěl v radě i Klause, ale Hrad vyšle Weigla

Paroubek a jeho ČSSD bojkotuje účast v radě

Na dotazy čtenářů o plánech rady v pátek odpovídal ekonom Pavel Kohout, který dříve pracoval jako ekonomický analytik PPF či ING, působil rovněž jako poradce českých ministrů financí Bohuslava Sobotky a Vlastimila Tlustého.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Dobrý den. Kdy Vás premiér Topolánek pozval do ekonomické rady a čím svoji nabídku odůvodnil? Bylo to těžké rozhodování?
Začátkem týdne. Když mě někdo zdvořile požádá o pomoc, těžko odmítám. Jsem takové dobrotisko :-)
Pavel Kohout
želva
Když teď je ve zdravotnictví peněz dost, nebylo by možné snížit sazby zdravotního pojištění, tím zvýšit pracujícím čisté mzdy a zároveň snížit náklady zaměstnavatelů na pracovní sílu ?
Ve zdravotnictví je zdánlivě peněz dost, protože funguje určitá forma přídělového systému. Praktičtí lékaři mají plné stavy a nové pacienty na pojišťovnu neberou, protože se jim to nevyplatí. Zkuste sehnat v Praze zubaře - seženete, ale musíte platit kompletně všechno. T
Pavel Kohout
blaha
Jak si troufáte radit, když ještě 29.8.2008 jste psal o krizi , která není a připomínala Vám tlouštíka, který naříká že zmeškal oběd. Patříte mezi ty, kteří ještě před několika týdny prohlašovali, že nás se krize netýká. Kolik klientů Vám to věřilo až do okamžiku, kdy jste je přivedl na mizinu?
Samozřejmě, že finanční krize u nás není. Kolik bank, pojišťoven nebo jiných peněžních institucí se v české ekonomice dostalo do takových problémů, že musely dostat vládní pomoc? Finanční krizi jsme měli v letech 1997 až zhruba 2001. Problémy, kterým čelíme teď, mají jiné jméno: oslabení hospodářského růstu v důsledku externího poptávkového šoku. To je vážný problém, ale úplně jiný než finanční krize.
Pavel Kohout
Tom
Dobry den Jaky vyznam podle Vas hraje v dnesni financni krizi jednotna evropska mena? Je pro staty Eurozony vyhodou nebo pritezi? Jaka je v tomto ohledu situace Slovenska coby zeme, ktera euro nedavno prijala? Predem diky za odpoved.
Euro má své výhody a nevýhody. Litva, Lotyšsko a Estonsko nyní těžce doplácejí na to, že se pokoušely do eurozóny vstoupit a držely pevný kurs svých měn vůči euru. V Irsku a ve Španělsku vedlo zavedení eura nejprve k investičnímu boomu, který se nyní proměnil v o to hlubší pokles. Euro v těchto zemích funguje procyklicky: podporuje růst v dobrých časech, zhoršuje situace v dobách recese. Samozřejmě chápu touhu českých exportérů po euru, ale kdybychom již nyní měli euro, patrněy bychom měli potíže podobné Irsku nebo Španělsku - nemluvě o Řecku nebo Portugalsku, což jsou státy, které se do eurozóny dostaly nedopatřením.
Pavel Kohout
Fessoj
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak často se bude Národní ekonomická rada scházet a zda to budou členové zvládat se svými dosavadními pozicemi. Dále mě zajímá jestli je členství v Národní ekonomické radě také zajímavé po finanční stránce. A ještě jedna otázka, nemáte strach, že se v Radě nedohodnete? Přece jenom, co člověk, to názor. A každý při tom co už dokázal má právo si myslet, že ten jeho názor je ten správný... Děkuji a přeji hezký den.
Několikrát za měsíc, členové budou zpracovávat "domácí úkoly". Nebude to tak velký nával práce, aby to zásadně změnilo můj běžný rozvrh. Členové rady mají řadu odlišných názorů, ale v některých otázkách již po první schůzce vykrystalizoval konsensus.
Pavel Kohout
Sagita Von Birkenberg
Má tato komise šanci něco ovlivnit? Připadá mi to, jako kdyby se protrhla slapská přehrada a v hospodě v Měchenicích si sedlo deset stréců ke stolu a budou to řešit.
Samozřejmě nejsme kouzelníci. Nicméně na globální recesi je ještě čas rozumně reagovat, pokud bude politická vůle.
Pavel Kohout
jiří
Dobrý den, jak se neoliberální ekonom vyrovnává s faktem, že kořeny současné (minulé, budoucí) finanční krize spočívají v nedostatku právní a politické regulace nadnárodního kapitálu resp. jeho poskytovatelů? Došlo u Vás k nějaké sebereflexi?
Za prvé, nejsem neoliberálním ekonom. Za druhé, již někdy v roce 1995 jsem psal o nutnosti dobře fungují regulace kapitálových trhů - můžete si to dohledat v rachívech! Dobrá regulace je to nejlepší, co pro trhy může být. Toto tvrdím již skoro patnáct let a nemám tedy zapotřebí se v tomto směru sebereflektovat :-)
Pavel Kohout
jirka
Dobrý den, má podle vás smysl, aby státy lily peníze do podniků, které krachují? Aby vyráběly dál neprodejné zboží nebo třeba prodejné ale na sklad? A má vůbec stát, pomineme-li populistické důvodu politiků - nějaké možnosti pomoci, či jen pro svoji popularitu bude cpát peníye těch, co i v této době vydělají do odvětví, jen aby se zalíbil většinové společnosti. Ovšem s nulovým efektem pro hospodářství...
Státní dotace málokdy fungují. Jiná věc je stabilita bankovního systému: když padnou banky, padne všechno. Je šokující, kolik vlády USA a západoevropských států nalily peněz do bank, ale kdybych byl na jejich místě, udělám totéž, protože nechci mít na svědomí další Velkou depresi. Do bank lil peníze i Miloš Zeman. Technické detaily jsou v mnoha případech hodně sporné, ale v zásadě to udělat musel. Jinak by se finanční krize protáhla o mnoho let. Mexická finanční krize z roku 1995 se táhne vlastně ještě dodnes, protože tehdy stát nezasáhl dostatečně. Nejsem velkým příznivcem státních zásahů, ale v kritických situacích jsou někdy nutné.
Pavel Kohout
jiří
Je Vaše činnost v NERVu finančně ohodnocena?
Odměnou bude jen příjemný pocit z dobře vykonané práce, pokud tedy ta práce bude dobře vykonána :-)
Pavel Kohout
Tomáš Švec
Proč se domníváte, že práce rady bude mít nějaký smysl? Mám za to, že je zřejmé, že levicová většina v ODS ve "spolupráci" s komunistickými ČSSD+ČSL+KSČM+SZ jakýkoliv rozumný (rozuměj pravicový) návrh spolehlivě zabojkotují.
V nejhorším případě můžu aspoň říct "dělal jsem, co bylo v mých skromných možnostech".
Pavel Kohout
Raasta
Dobrý den, pracuji pro developera v Praze a zajímalo by mě, jestli existuje nějaký efektivní nástroj jak přimět banky ke zmírnění podmínek financování a nebo jestli se uvažuje o podpoře bytové nebo komerční výstavby. Banky požadují pre-lease/sale 50%-100% a vlastní kapitál 35%+ i ve velmi lukrativních lokalitách v rozšířeném centru. Praktické zastavení spekulativní výstavby má podle mého názoru fatální dopad na stavebniství s velkým počtem zaměstnanců a tudíž na celkovou ekonomiku. Děkuji za odpověď.
To je asi na delší dobu. Napište mi mail na pavel.kohout zavináč partners.cz. Probereme to.
Pavel Kohout
Petr
Dobrý den. Mám dotaz spíše na Vaši poradenskou společnost Partners – kdybyste měl nyní (nebo v blízké době) 100 000,- Kč, kam byste je z hlediska dlouhodobého horizontu investoval? Můžete doporučit nějaký produkt, případně akcie konkrétní firmy? Děkuji, Petr.
Zásadně nedávám investiční doporučení na dálku, když o klientovi nic nevím. To je na schůzku s poradcem, máte-li zájem, stačí napsat. Adresu jsem uvedl v předchozí odpovědi.
Pavel Kohout
ufon
Dobrý den, nakolik budou vstupy a výstupy NERVu veřejnými informacemi a jakým dílem půjde spíše o soukromou iniciativu pana Topolánka?
Předpokládám, že půjde o veřejnou věc. Za sebe mohu uvést, že hodlám všechny své příspěvky do rady publikovat. Nepůjde o ostatně o žádné státní tajemství.
Pavel Kohout
Šetřivý
Dobrý den. Kdy bude p.Kohout brán ohled konečně na lidé spořivé? Kdy konečně tito lidé budou dostávat v bankách na termínovaných úrocích vyšší úroky než činní inflace v té době. Prozatím je to tak, že za vlád ODS byla vždy vysoká inflace a oproti ní velmi nízké úroky na spořících vkladech v bankách. My spořiví jsme byli spokojeni chvíli za vlády ČSSD , kdy sice úroky na ročních termínovaných vkladech byly také nízké, ale za to ve 2 rocích byla inflacu nulová dokonce chvilku i záporná. Nám spořivým to připadá, jako kdyby ODS chtěla podporovat dlužníky, protože ti na vysoké inflaci vydělávají. Není čas již začít podporovat lidi spořivé a dávat jim v bankách na spořících účtech vyšší úroky než je inflace? Podívejte, kam nízké úroky na spoření i na půjčování peněz vedly, jakou to způsobilo světovou krizi. Není již naopak čas podporovat spořivé a trestat dlužníky? Jak je možné, že před rokem 1990 byl úrok na vkladní knížce ve spořitelně při roční výpovědi 4%, při téměř nulové inflaci? Jak je možné, že tehdy to šlo podporovat spořivé a nyní to nejde, jsme inflací okrádáni. Vy jste p.Kohout také zastáncem spoření si na stáří. Jak si máme ale na stáří spořit, když nám inflace úspory krade? Přitom se mámedívat na to jak se dlužníkům všelijak pomáhá. Hlavně nám neříkejte, že si máme na stáří spořit v akciích a fondech. Nehodláme se nechat okrást podvodníky. Podívejte jak dopadli naši známí miliardáři, třeba Buffett ty ztráty miliardové ve fondech a akciích. Hlavně že v listopadu brečel a tvrdil jak je potřeba nakupovat akcie, že je dobrá doba. To proto, aby jeho ztráty byly menší.
Za nízké úrokové sazby může Česká národní banka, která je stanovuje. A nejen ona: české úrokové sazby jsou ovlivněny tím, jakou měnovou politiku sleduje Evropská centrální banka a americký Federální rezervní systém. Celosvětově během posledních zhruba osmi let převládaly velmi nízké sazby, které během posledního roku ještě poklesly. Je to zkrátka světový trend. Akciové trhy během posledních deseti let mimořádně kolísaly. V současné době jsou podle všech indikátorů skutečně velmi levné. Samozřejmě, mohou být ještě levnější, protože burzy jsou nevyzpytatelné. Riziko je cena, jaká se platí za vyšší dlouhodobé výnosy. Ideální je pravidelně investovat stejnou částku měsíc co měsíc. V horizontu deseti let je pak velmi pravděpodobné, že vaše zisky budou docela slušné. Nechci tady ale dělat propagandu. Akcie nejsou pro každého. Každý klient je individuální a má své vlastní potřeby a přestavy. Nechci radit nic na dálku.
Pavel Kohout
honzous
Dobry den, Jakym smerem se podle Vas bude v roce 2009 ubirat ceska Koruna? Jaky odhadujete kurz vuci Euru na konci roku 2009? Dekuji
Nevím. Opravdu nevím a nebudu mlžit. Nemám rád předpovědi typu "nebude-li pršet, nezmoknem". A nic určitějšího se říct momentálně nedá.
Pavel Kohout
Vozejk
Dobrý den, zastupuje někdo v NERVu ČNB? Pokud tomu tak není, tak proč? Jinak nedávno jste měl velmi pěknou přednášku na téma "finanční krize" na VŠE, plánujete další takové přednášky na těto VŠ?
Vláda se s ČNB radí pravidelně, není proto zapotřebí, aby ČNB měla v radě zástupce. Mimochodem, mám vysoké mínění o ČNB a profesních kvalitách bankovní rady i jejího analytického týmu. Děkuji za pochvalu, určitě se na VŠE ještě objevím.
Pavel Kohout
Lukas
Dobry den, v situaci, kdy banky nepujcuji nikomu - nebylo by dobre, aby uvery poskytovala nejaka "vladni banka"?
Za prvé - děje se to. Centrální banky již nějakou dobu suplují zhroucený mezibankovní trh, což je dobře, protože jinak by nastala skutečná katastrofa. V poslední době jsou ale signály uvolnění mezibankovních trhů, takže situace se snad bude postupně vracet do normálu. Jedním z těchto signálů je tzv. TED spread, viz zde: http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=.TEDSP%3AIND Čím vyšší hodnota, tím horší stav mezibankovních trhů. Krize vrcholila v říjnu 2008, nyní je stav přece jen již lepší. Za druhé, objemy podnikatelských úvěrů v USA, v Eurozóně i u nás meziročně stále rostou, takže není pravda, že banky nepůjčují nikomu. Pověstný credit crunch je z velké části mediální fikcí.
Pavel Kohout
Jan Plachý
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se do vašich rad a analýz promítá to, že jste v Partners, tedy radíte klientů, to co vynáší nejvíce společnosti, nikoliv klientovi. Děkuji
Naše společnost tlačí na partnerské firmy - pojišťovny, banky, investiční společnosti - aby snižovaly náklady a poplatky. Jsme první poradenská síť, která to dělá. Naše největší konkurence se naopak chlubí, jak vysoké poplatky je schopna si vybojovat :-) Proč se spokojíme s nižšími poplatky? Protože nejsme tak nenažraní :-))
Pavel Kohout
Noname
Dobrý den, na základě Vaší odpovědi ohledně regulací jsem pochopil, že se řadíte spíše k keynesiáncům / neokeynesiáncům. Myslíte si, že se budete schopen domluvit s panem Schwarzem, jakožto liberálem ? Děkuji za odpověď.
Ve skutečně zásadních věcech jsem schopný najít konsensus s většinou ekonomů hlavního próudu. Jestli jsem liberál nebo keynesiánec, mě netrápí. Každá teorie má něco do sebe a neexistuje recept na univerzální ekonomickou moudrost. Nemám rád pouze extrémisty a dogmatiky. Když někdo obhajuje zlatý standard, nemá podle mě tušení, o čem mluví: ten měl přece tak katastrofální důsledky, že je dobře, že je nadobro pryč. Na opačném pólu extrémismu stojí zarytí levičáci, kteří se snaží za všech okolností argumentovat pro zvýšení daní, ať už ty argumenty jsou jakkoli krkolomné.
Pavel Kohout
Jarda
Správně Kohout! Jsme oáza. Za kterou partaj kopete?
Oáza nejsme: jsme jedna z nejotevřenějších ekonómik na světě, zhruba na úrovni Singapuru. Světový vývoj se nás sakramentsky týká. Finanční krize se nám ovšem zatím skutečně vyhnula. Mimo jiné i díky tomu, že české banky nemají svá aktiva zaplevelena hazardními investičními instrumenty podobně jako třeby banky v Německu, Belgii, Dánsku, atd. Měnové riziko měloo za následek, že tyto nástroje nebyly pro české banky atraktivní. Měnové riziko české koruny tedy pomohlo uchránit český bankovní sektor od těžkých ztrát - i riziko může mít své výhody!
Pavel Kohout
Novotna Marie
.....měla jsem připravený dlouhý dotaz, ale po přečtení již některých vašich odpovědí je jasné, proč tato rada byla ustanovena.....populismus....odpovídáte na dotaz...KDYŽ BUDE POLITICKÁ VULE....takže je jasné , že všechny rady skončí tam, jako předešle rady z komisi na důchodovou, zdravotnickou a jinou reformu......jjediné úspěšné může být, že se dohodnete a požádáte vladu a parlament , aby si vzali 2 roky neplacené volno, přizvete ještě několik kvalitních ekonomů, kteří mezi vámi nejsou a zreformujete tuto zemi po ekonomické strránce tak, aby nastal PRAVY hospodářský růst a né skrytý, nebot jak jste správně řekl, krize u nas není pouze pokles toho růstu, který musel zákonitě následovat.......těším e na vaše články a semináře , kterých se účastníte !
Děkuji za podporu. Mimochodem, nedávno jsem napsal napůl žertovný článeček s názvem Kdybych byl Pinochetem. Tím mám ny mysli, co bych udělal, kdybych měl absolutní moc provádět hospodářskou politiku podle vlastní úvahy. Nebudu prozrazovat pointu, ale zkuste uhádnout, co bych udělal jako první věc. (Nápověda: není to zrušení daní ani sociálního systému.)
Pavel Kohout
kuny
Dobrý den, myslíte si, že je nějaká šance na dohodnutí se s ČSSD a popřípadě KSČM na prosazení některých návrhů komise, které (zcela nepochybně) budou v ideovém rozporu s populistickou orientací ČSSD a levicovou orientací KSČM. Počítám též, že populista Paroubek bude vše blokovat (v zájmu všeho lidu :-)), jak ostatně už opakovaně naznačil.
Nedělám si velké iluze, ale jak jsem již napsal: aspoň jsem zkusil udělat to, co bylo v mých skromných silách.
Pavel Kohout
Jirka.
Dobrý den, jmena ktera jsou v rade uvedeny ve me vzbuzuji duveru, ze je mozne zajistit, aby dopady krize na cesko nebyly nijak dramaticke. Nicmene, nemate obavu, ze vsechny vase napada(celeho tymu) narazi na neschopnost sousasne vladi koalice prosadit jakoukoliv zmenu ?? To musi byt depresivni pocit. diky za odpoved.
Uvidíme. Ne, depresemi netrpím :-)
Pavel Kohout
Fessoj
Kdo byl podle Vás lepší ministr financí - Bohuslav Sobotka nebo Vlastimil Tlustý? Tím lepší mám na mysli, jak moc byli iniciativní a přicházeli s vlastními nápady.
Bohuslav Sobotka byl přičinlivý a zodpovědný úředník, který dostal za úkol zkrotit rozpočtový deficit. Povolal tým ekonomů v čele s Vláďou Bezděkem a tuto práci celkem dobře zvládl. Je škoda, že populistické rozpočty na léta 2006 a 2007 opět znamenaly návrat k rozpočtové nezodpovědnosti. Nebýt neblahých změn ve vládě v roce 2005 mohli bychom se dnes radovat, že rok 2008 skončil v přebytku. Vlastimil Tlustý by pravděpodobně byl dobrý ministr financí, měl řadu dobrých nápadů. Škoda, že se později dal na natáčení amatérského videa, na což podle mého názoru nemá talent.
Pavel Kohout
David
Budu stručný. Jsem také ekonom a rád bych se zeptal, zda je možné se aktivně či pasivně zapojit do jednání rady, popřípadě jinak participovat. Věřím, že to bude oboustrnně přínosné.
Napište mi, adresa je pavel.kohout zavináč partners.cz. Děkuji za nabídku spolupráce.
Pavel Kohout