Ekonomická krize ve světě a její dopady na Česko dělají už řadu týdnů starosti nejen analytikům. Rok 2009 ovšem přináší také dobré zprávy - projděte si našeho průvodce letošním zlevňováním.

Úvěry / Potraviny / Byty / Plyn / Elektronika / Doprava / Automobily


Úvěry budou zlevňovat pomaleji než sazby ČNB

Nízká inflace umožní centrální bance i v letošním roce pokračovat ve snižování úrokových sazeb. Na mezibankovním trhu však nadále panuje nedůvěra, roste obava z rizika. Výrazně nižších sazeb u hypoték či dalších úvěrů se tedy letos příliš nedočkáme.

"Neočekáváme žádné významné změny sazeb u hypoték oproti současné situaci," potvrdila HN mluvčí Hypoteční banky Pavla Hávová. Analytici očekávají, že inflace letos spadne pod dvě procenta a centrální bance se otevře prostor k dalšímu snižování sazeb.

Čtěte více


090107_17.jpg

Potraviny teď určitě nezdraží. Možná právě naopak

Potraviny letos nezpůsobí v peněženkách zdaleka takový "průvan", jako před rokem. Dokonce se zdá, že například mléčné výrobky mohou ještě pokračovat v cenovém pádu, který začal už na podzim. HN to nyní potvrdili sami zástupci obchodních řetězců, které mají na konečné ceny na pultech rozhodující vliv.

"Potraviny v příštích měsících nezdraží. Není možné, aby se ekonomická krize vyhnula zrovna potravinám a maloobchodu, proto tu prostor k růstu cen nevidím," říká jednatel sítě Globus Petr Vyhnálek. "Některé potraviny mohou dokonce dál zlevňovat," předpokládá mluvčí Tesca Vesselin Barliev.

Na to, že jídlo má cenový boom za sebou, upozornili už zemědělci i potravináři. Obchodníci teď uvádějí více důvodů, proč rohlíky, máslo nebo maso nemají dál zdražovat.

Čtěte více


 

Nové byty: Ceny výrazně klesají kvůli menší poptávce

Nejméně do poloviny roku budou klesat ceny bytů v panelových domech na sídlištích, a to až o 20 procent. Zlevňovat se budou i byty z nových projektů, které se dosud neprodaly. A levnější budou i byty v předprodeji, tedy v objektech, které se teprve začnou stavět. Na tomto výhledu se shodují developeři i realitní makléři.

"Cítíme zřetelný propad zájmu kupujících. Mnoho majitelů stále žije v představě, že prodají své byty za částky z loňského léta. Ty jsou na dnešní trh ale příliš vysoké," uvedl Pavel Řehulka z Realitního centra v Olomouci.

Jeden z největších bytových developerů v zemi, společnost Central Group, nabízí v zimním výprodeji do konce ledna bydlení o 200 tisíc až 500 tisíc korun levněji. Jde o dosud neprodané byty v pražských projektech Pitkovice, Stodůlky, na Zahradním Městě či ve Zdibech u Prahy.

Čtěte více


Plyn letos zlevní. Navzdory tahanicím s Gazpromem

Letos možná nebude rčení, že ceny energií neustále rostou, platit doslova. Po výrazném lednovém zdražení elektřiny pro domácnosti - proud podle dodavatele zdražil o necelých deset či o šestnáct procent - by ceny mohly stagnovat či u některých typů energií dokonce klesnout. Vděčit za to můžeme současným nízkým cenám ropy.

Už od dubna by mohl zlevnit pro domácnosti zemní plyn. Pokud se tedy podaří rychle vyřešit tahanice o dodávky plynu mezi ruským Gazpromem a Ukrajinou.

Podle analytiků by ale cena plynu měla během roku klesat i navzdory současnému sporu. Analytik Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA například čeká, že dodavatelé plynu by mohli snížit jeho cenu pro domácnosti od druhého čtvrtletí o deset procent.

Čtěte více


Elektronika: Kvalitnější a stále dostupnější

Na slevy se letos nebude muset čekat až do Vánoc. Zimní výprodeje začaly tuto sezónu už po Štědrém dni a teď se přidávají i obchody, kde dominuje i jiné zboží, než jen to sezónní. "Výprodej skladů začne osmého ledna, nabídka bude ale u jednotlivých prodejen individuální, podle toho, co budou mít navíc," vysvětluje šéf Datartu Pavel Sláma.

Právě elektronika je jedním z nejrychleji zlevňovaných druhů zboží. Může za to rychlý technologický vývoj. Podle Českého statistického úřadu klesla cena průměrné barevné televize za dva roky o dva tisíce korun. Stejně padaly například i ceny digitálních fotoaparátů a elektroniky celkově.

Loňský rok se staly hitem LCD televizes úhlopříčkou přes osmdesát centimetrů a cenou kolem deseti tisíc. Mohl za to především nástup digitálního vysílání. V obchodech s počítači zase trhaly rekordy lehké a přenosné notebooky, jejichž cena se dostala pod hranici deseti tisíc. To byla o Vánocích roku 2007 ještě cena z říše snů.

Čtěte více


Lacinější ropa stlačí dolů ceny v dopravě

Benzin i nafta jsou nejlevnější za poslední čtyři roky. O mnoho lépe letos již pravděpodobně nebude, tak draho jako bylo loni však podle analytiků rozhodně také ne. "Očekáváme stabilizaci cen ropy kolem čtyřiceti až šedesáti dolarů, a v druhém pololetí pak možný růst," říká analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko. Návrat nad sto dolarů však letos na trhu neočekává téměř nikdo.

Největší prostor ke zlevňování tak mají autobusoví a letečtí dopravci. Ti poslední roky s ohledem na rostoucí ceny pohonných hmot zdražovali. Dnes, kdy stojí nafta kolem 24 korun, jezdí stále řada dopravců za ceny, které si prosadili kvůli naftě za 35 korun. Od prvního března bude zlevňovat Student Agency. "O kolik, to zatím nevíme, ale rozhodně zlevníme," říká šéf společnosti Radim Jančura.

Čtěte více


Slevy na autech jdou do statisíců

Automobilky se v reakci na pokles odbytu pustily do velkých slev. Ty, které nezlevnily již koncem loňského roku, to udělaly od prvního ledna.

Nikdy nebyla k nákupu nového vozu lepší doba než dnes, kdy se výrobcům aut plní sklady. Lépe už prý ani být nemůže. "Současné slevy dostávají výrobce i prodejce na hranici přežití," míní prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn.

Čtěte více

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru