Spor Ruska a Ukrajiny snížil dodávky plynu do států EUNejvětší dodavatel plynu v České republice RWE Transgas obdrží v pondělí plný objem sjednaného množství zemního plynu. Server iHNed.cz o tom informoval mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. V neděli přitom byly objednávky zkráceny o pět procent. Ruská plynárenská společnost Gazprom přestala plyn dodávat Ukrajině na začátku ledna.

"Očekáváme, že dodávky zemního plynu pro zákazníky RWE v České republice budou stoprocentní. Případné výpadky v dodávkách jsme schopni pokrýt zvýšenou těžbou z podzemních zásobníků zemního plynu, případně doplnit zemním plynem z dodávek z Norska," uvedl pro server iHNed.cz Chalupský.

Rusko-ukrajinský spor ohledně dodávek plynu se poprvé projevil v Česku v neděli, kdy byly objednávky zkráceny o pět procent. V pondělí by měl celý sjednaný objem plynu přijít také na Slovensko.

Říman do Kyjeva

Vlády obou zemí minulý týden ujišťovaly, že se spor nedotkne tranzitu zemního plynu dále do Evropy. V neděli se však Česká republika zařadila do skupiny států, na které dopadl spor Moskvy a Kyjeva kolem údajně nezaplacených faktur za plyn.

Zásobníky zemního plynu jsou v současnosti plné ze zhruba 80 procent. "To znamená, že jde o více než dvě miliardy metrů kubických zemního plynu. Pokud by docházelo v příštích dnech k dílčím výpadkům v řádu pěti, deseti nebo dvaceti procent, tak budeme schopni s pomocí zásobníků a dodávek z Norska překlenout celou topnou sezónu," upozornil Chalupský.

RWE Trangas objednává plyn podle Chalupského bez ohledu na krizi formou takzvaných nominací pro každý den zvlášť. "Je velmi těžké predikovat, zda dojde zítra nebo třeba později k nějakému krácení," dodal Chalupský. Do České republiky proudí z Ruska až 75 procent potřeby zemního plynu, zbytek pak připadá na Norsko.

Ruská plynárenská společnost Gazprom přestala plyn dodávat Ukrajině na začátku ledna. V pátek mírný pokles tlaku v plynovodu z Ukrajiny oznámilo Slovensko, Maďarsko a Polsko a dodávky plynu do Rumunska klesly o 30 až 40 procent. V sobotu se snížilo také zásobování Bulharska.

Do Kyjeva kvůli plynu míří delegace Evropské komise, jejímž členem bude český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Premiér Mirek Topolánek k tomu podotkl, že se Říman jako zástupce předsedající země EU bude snažit přimět obě strany k řešení sporu. Zástupci Ukrajiny již jednali o plynu prvních lednových dnech v Praze, Bratislavě a Berlíně.

Více o sporu o plyn čtěte ZDE

RWE Trangas objednává plyn formou takzvaných nominací pro každý den zvlášť, doplnil Chalupský. Zásobníky zemního plynu jsou v současnosti plné ze zhruba 80 procent, je v nich tedy více než dvě miliardy krychlových metrů zemního plynu. To by podle Chalupského dokázalo uspokojit vyšší spotřebu v průběhu zimní topné sezony.

Řešení krize zatím zřejmě není v dohlednu. Obě strany se obviňují z neochoty jednat. Po páteční návštěvě ukrajinské delegace v sobotu do České republiky jakožto předsednické země Evropské unie přijeli zástupci Gazpromu. Evropská unie spor považuje za obchodní a nehodlá do něj zasahovat, zároveň ale doufá v jeho brzké řešení. O sporu budou v pondělí v Bruselu mimořádně jednat zástupci členských států EU.

Gazprom podle sobotního vyjádření vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry českou vládu ujistil o tom, že závazky vůči odběratelům plynu jak v EU, tak v Česku musejí být dodrženy. Lidé v ČR proto nemají důvod ke znepokojení, zásobníky jsou plné, uvedl dříve Vondra.

Problémy s dodávkami na Balkán

Dodávky ruského zemního plynu do Řecka jsou v pondělí kvůli sporu Ruska s Ukrajinou omezeny zhruba o třetinu a výpadek dovozu v podobném rozsahu hlásí i Rumunsko. Nižší je i ruský export přes Ukrajinu do dalších balkánských zemí - Bulharska, Chorvatska a Turecka. V pondělí to sdělili zástupci provozovatelů plynovodní sítě v jednotlivých balkánských zemích.

Řecký provozovatel plynovodu DEPA uvedl, že dostane v podnědlí z Ruska jen čtyři miliony krychlových metrů plynu namísto požadovaných šesti milionů. Činitel DEPA uvedl, že domácí potřeby budou pokryty z jiných zdrojů a že problémy by to vyvolat nemělo.


VIDEO: O plynu z Ruska

Dodávky ruského plynu do Rumunska jsou nadále o zhruba 30 procent pod sjednanou úrovní. Agentuře Reuters to sdělil ředitel rumunského provozovatele plynovodu Transgaz Ioan Rusu. Činitelé Gazpromu na Balkáně Bukurešť podle Rusua informovali, že tato situace zřejmě potrvá do 11. ledna. V pátek klesl objem exportu ruského plynu do Rumunska o tři miliony krychlových metrů, Rumunsko však může tento výpadek vyrovnat zvýšením produkce na vlastních nalezištích.

Šéf bulharského podniku Bulgargaz Dimitar Gogov řekl, že Bulharsko má v podnědlí dodávky nižší o deset až 15 procent. Nižší zůstává i tranzit ruského plynu přes Bulharsko do Turecka, Řecka a Makedonie.

Chorvatská společnost Plinacro ráno hlásila pokles dodávek ruského plynu o sedm procent. Turecko uvedlo, že zvýšilo odběr plynu přímo z Ruska plynovodem Blue Stream přes Černé moře, protože tok plynu pozemní cestou přes Ukrajinu je omezený.

Rusko ve čtvrtek přerušilo Ukrajině kvůli sporu o ceny dodávky plynu, což se v dalších dnech začalo odrážet na poklesu dodávek do zemí střední a jihovýchodní Evropy. Konflikt poprvé ovlivnil zásobování České republiky v neděli, kdy společnost RWE Transgas oznámila, že její denní objednávka byla zkrácena o pět procent. V pondělí Transgas uvedl, že obdrží plný sjednaný objem.

Evropská unie se svou závislost na dodávkách plynu z Ruska pokouší již delší dobu zmírnit. Sází proto například na nový plynovod Nabucco, který by měl přinést do Evropy ročně 30 miliard metrů krychlových plynu z oblasti Kaspického moře a Blízkého východu přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska. Některé země, například Německo, ale připravují své vlastní projekty s Ruskem. Unie v Rusku získává zhruba čtvrtinu své spotřeby plynu. Česká závislost na ruském plynu je přitom mnohem vyšší, když do Česka z Ruska proudí 75 procent potřeby zemního plynu. Zbytek připadá na Norsko.