Makléř na burze Akcie na pražské burze zahájily v pondělí své druhé letošní obchodování růstem. Index PX pražské burzy v pondělní seanci přidal 1,59 procenta a hodnota indexu PX se dostala na 883,9 bodu..

Nejvíce přidaly zejména akcie developerské společnosti Orco Property Group, které v pondělí posílily o 16,81 procent. Mírný růst ale vykázala většina titulů na pražské burze.

On-line vývoj ve SPADu ZDE

Relativně aktivní byly i akcie energetické společnosti ČEZ, které po slovech svého obchodního ředitele Alana Svobody o očekávání lepších výsledků za rok 2009 oproti 2008 posílily o 1,49 procenta. Naopak 3,77 procenta si odepsaly akcie developerské společnosti ECM.

Přečtěte si také

Nízké objemy obchodů

Objemy obchodů ale i nadále zůstávají relativně podprůměrné a čeká se na další impulzy, které by se podle makléřů měly objevit ve druhé polovině týdně ve formě světových makroekonomických dat.

Aktivita na trzích sice v pondělí o něco vzrostla, stále však nedosahuje na dlouhodobé průměry. Objem obchodů ve SPADu byl v pondělí 1,330 miliardy korun, průměrný objem obchodů za poslední rok přitom činí 4,099 miliardy korun.

Od rána má technické potíže druhá burza cenných papírů - RM-Systém. Zájemci o obchody s cennými papíry dopoledne nemohli podávat pokyny na burzu přes internet nebo pobočky, protože technické problémy má hlavní tvůrce trhu, společnost Fio.

RM-Systém byl uzavřen od 23. prosince do dneška kvůli přechodu na nový obchodní systém. Burza patří pod finanční skupinu Fio a s akciemi v něm obchodují tisíce drobných a středních investorů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru