RM - SystémZačátek obchodování na burze RM-Systém doprovázely v úvodu nového roku technické problémy. Zájemci o obchody s cennými papíry nemohli podávat pokyny na burzu přes internet nebo pobočky, protože technické problémy má hlavní tvůrce trhu, společnost Fio.

Dopoledne tak muselo být kvůli tomu dokonce obchodování přerušeno. Během dne se nakonec uskutečnily obchody za 15,5 milionu korun. V prosinci byl přitom průměrný denní objem obchodů kolem 30 milionů korun.

"RM-Systém jede. Problémy nastaly ve spojení market makera a trhu. Trh je otevřen, spustit se to podařilo. Ostatní přímí účastníci podávají normálně pokyny na obchody," uvedl dopoledne pro server iHNed.cz marketingový ředitel RM- Systému Jiří Vodička.

Řada klientů si stěžovala na to, že jim nefunguje ani zobrazení portfolia, seznam obchodů, že jim často systém odpoví, že daný cenný papír neexistuje.

"Vážení klienti, v tuto chvíli z technických důvodů nelze podávat pokyny na trh RM-Systém. Na odstranění problému usilovně pracujeme, děkujeme za pochopení," upozorňuje v aplikaci e-broker podle agentury ČTK společnost Fio.

Přečtěte si také

Nový systém

RM-Systém byl uzavřen od 23. prosince do dneška kvůli přechodu na nový obchodní systém. Burza patří pod finanční skupinu Fio a s akciemi v něm obchodují tisíce drobných a středních investorů.

Technické problémy měl RM-Systém i na začátku prosince, kdy RM-Systém přecházel na burzu cenných papírů. Tehdy nebylo provedeno kvůli chybě softwaru od dodavatele zrušení pokynů investorů, kteří neměli statut přímého účastníka burzy RM-S.

"Nyní ale rozjíždíme zcela nový systém. Řešíme ještě drobnůstky v reálu, to prostě nejde otestovat jinak než v reálu," dodal Vodička.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru