ropa_rafinerieCeny ropy zahájily nový rok velmi nevyrovnaným pohybem. Zatímco odpoledne cena americké lehké ropy klesla o více než tři dolary na 41,05 dolaru za barel, vpodvečer se naopak vyšplhala na 46,17 dolaru za barel.

Severomořská ropa Brent oslabovala kolem 15. hodiny o necelé dva dolary na 43,70 dolaru za barel, aby se však později "probrala" a stoupla kolem 18. hodiny našeho času na 46,72 dolaru za barel.

Za loňský rok ropa především kvůli globální ekonomické recesi ztratila téměř 54 procent. Šlo tak o vůbec největší cenový propad za 25 let. Ještě na začátku loňského července se cena americké ropy vyšplhala dokonce nad 147 dolarů, od té doby už ale klesla o více než 60 procent, tedy o více než 100 dolarů.

Přečtěte si také

Geopolitické faktory a ceny ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) 17. prosince rozhodla o snížení celkového těžebního limitu o rekordních 2,2 milionů barelů denně. Ropný kartel svými kroky reagoval na propad cen ropy. OPEC snížil produkční limit od loňského září už o 4,2 milionu barelů denně. Nový těžební strop OPECu je 24,845 milionu barelů denně, přičemž ještě v září byl 29,045 milionu barelů denně.

Trhy rovněž s napětím sledují spor Ukrajiny a Ruska o dodávkách plynu. Ruský Gazprom od čtvrtka zastavil dodávky plynu na Ukrajinu. To se zatím sice na dodávkách do Evropy neprojevilo, vyvolává to ale nové pochyby o spolehlivosti dodávek energie z Ruska.

Cenu ropy celkově sráží dolů ekonomický vývoj, protože recese světové ekonomiky se prohlubuje a vyhlídky nejsou nijak příznivé. Podporu naopak ropě začaly poskytovat geopolitické faktory, zejména konflikt na Blízkém východě mezi Izraelem a Palestinci.