Rusko, plyn, Ukrajina, GaspromČeská republika není jedinou zastávkou ukrajinské delegace, jejíž členové chtějí navštívit i další členské státy EU. Česko si však vybrali jako první, protože v současnosti unii předsedá.

Do sporu o ruský plyn se zapojil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který v telefonickém rozhovoru znovu apeloval na představitele ukrajinské vlády, aby řešení současného sporu o ruský plyn bylo co nejrychlejší.

"EU nechce do sporu zasahovat ani jako prostředník ani jako stěžovatel, pokud nebyly omezeny dodávky plynu pro evropské odběratele," řekl mluvčí premiéra Mirka Topolánka pro předsednictví v Radě EU Jiří Potužník. "Situaci ale sledujeme," dodal.

Ruský plynárenský koncern Gazprom od silvestrovské půlnoci zastavil dodávky plynu na Ukrajinu. Dodávky přes Ukrajinu pro evropské odběratele Gazprom zvýšil a současně vybídl Kyjev k přímým jednáním. K opatření firma přistoupila poté, co vypršel dosavadní kontrakt a selhala předchozí jednání o nové dohodě.

Rusko-ukrajinský spor může ohrozit tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě. Moskva a Kyjev však zatím ujišťují, že dohodu o tranzitu plynu splní.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko chce jednání o dodávkách plynu s Ruskem obnovit a domnívá se, že Kyjev je blízko kompromisu. Jeho přáním je uzavřít dohodu do 7. ledna.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru