Premiér Robert Fico si vyzkoušel po půlnoci první výběr eur z bankomatu v budově slovenského parlamentuKrátce po půlnoci začaly bankomaty na Slovensku vydávat eura. Přestože se jednotná evropská měna stává v zemi oficiálním platidlem, budou moci Slováci platit slovenskými korunami ještě prvních šestnáct dnů roku 2009.

Lidé si začali první eura vybírat z bankomatů už krátce po půlnoci, výběr eurové hotovosti si u bankomatu v budově parlamentu vyzkoušeli i premiér Robert Fico a guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko.

Největší slovenská banka Slovenská sporiteľňa zaznamenala první "eurový" výběr těsně po půlnoci v Leopoldově, první platbu kartou uskutečnil klient banky zhruba ve čtvrt na jednu v Bratislavě.

Pro přijetí nové měny museli lidé na počátku Nového roku počítat s některými omezeními - banky například na několik hodin odstavily bankomaty a zavřeno měly i sítě čerpacích stanic.

Banky budou poskytovat veškeré služby až počátkem příštího týdne, pumpy normálně začaly fungovat až ráno.

Čtěte také:

"Euro přichází na Nový rok 2009 na Slovensko jako nejlepší talisman pro šťestí. V současné světové hospodářské krizi je to pro Slováky psychologický nástroj, který upevňuje vlastní sebevědomí," řekl při výběru Fico s tím, že Slovensko však zároveň přišlo o kus své identity.

Slovenské euroPodle ekonomů a politiků pomůže euro Slovensku překonat dopad globální finanční krize. Slováci měli podobně jako obyvatelé jiných zemí, které do eurozóny vstoupily, obavy ze zvyšování cen. Na vývoj cen v období přechodu na novou měnu přitom dohlíží několik institucí, nepoctivým obchodníkům dokonce za bezdůvodné zdražování hrozí vězení.

Slovensko je šestnáctým státem eurozóny a po Slovinsku druhou zemí z bývalého východního bloku. Loni se k zemím, kde bylo zavedeno euro, připojily Kypr a Malta, v nejbližších letech se výraznější rozšiřování eurozóny nepředpokládá.