Gazprom prudce zkrátil dodávky plynu pro UkrajinuRuský plynárenský koncern Gazprom začal od čtvrtečního rána prudce krátit dodávky plynu pro Ukrajinu a nakonec je ukončil zcela. Stalo se tak poté, co vypršel dosavadní kontrakt a jednání o nové dohodě ztroskotala.

"Od 10:30 dnešního dne (8:30 SEČ) byly dodávky Ukrajině zkráceny o 110 milionů krychlových metrů za den, tedy plně přerušeny. Dodávky pro evropské spotřebitele se zvětšily na 326 milionů krychlových metrů za den," oznámil na tiskové konferenci mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Přerušení dodávek Ukrajině ve čtvrtek od 8:00 SEČ avizoval už ve středu večer šéf Gazpromu Alexej Miller.

Panují obavy, že rusko-ukrajinský spor může ohrozit i tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě. Premiér Mirek Topolánek ve čtvrtečním pořadu ČT Otázky Václava Moravce připustil, že Česko jako země předsedající EU do budoucna může v problému sehrát zprostředkovatelskou roli.

"Zatím je to ale hodně rusko-ukrajinská záležitost, do příslušných kontraktů nikdo nevidí," řekl Topolánek s tím, že české předsednictví zatím situaci monitoruje. "Jsme v kontaktu s ruskou i ukrajinskou stranou, dále třeba s německou kancléřkou Angelou Merkelovou," dodal.

Čtěte více

Podle mluvčího koncernu problém s Ukrajinou nespočívá v neshodách na ceně plynu, ale v tom, že delegace ukrajinského podniku Naftogaz jednající ve středu v Moskvě "prostě neměla mandát podepsat nový kontrakt". Gazprom současně ujistil o připravenosti podniku dále jednat s ukrajinskou stranou.

Klíčovým tématem jednání se jeví ukrajinský dluh za dřívější dodávky, který Gazprom i s pokutou vyčísluje na 2,1 miliardy dolarů, nová cena plynu pro letošní rok a výše poplatků za tranzit plynu do Evropy.

Loni Ukrajinci platili 179,50 USD za 1000 metrů krychlových, tedy zhruba polovinu toho, co zákazníci v Evropě. Gazprom zpočátku navrhoval cenu podstatně zvýšit, na 418 dolarů, ale během jednání podle ruského premiéra Vladimira Putina předložil nabídku 250 dolarů za tisíc metrů krychlových.

To však Ukrajinci odmítli, protože Rusové požadovali zachovat tranzitní poplatky v dosavadní výši necelých 1,7 dolaru za tisíc krychlových metrů a 100 kilometrů. Juščenko a Tymošenková navrhli cenu plynu 201 dolarů za 1000 metrů krychlových při zvýšení poplatků za tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu na nejméně dva dolary za 1000 metrů krychlových a 100 kilometrů.

"Máme pocit, že na Ukrajině jsou politické síly, které jsou velice zainteresovány na tom, aby mezi našimi zeměmi vypukl konflikt o plyn," prohlásil ve středu Miller, podobně jako již dříve naznačili ruský prezident a premiér.

Evropa zatím bez problémů

Dodávky pro Ukrajinu představují přibližně desetinu objemu plynu, proudícího plynovodem na Slovensko a dále na Západ. Přes Ukrajinu přitom do Evropy putuje 80 procent ruského plynu, což představuje asi pětinu evropské spotřeby.

Přerušení dodávek Ukrajině by mohlo narušit i tranzit plynu dále do Evropy. Ukrajinský Naftogaz totiž již dříve pohrozil, že v takovém případě by mohl konfiskovat plyn určený pro evropské zákazníky. Moskva a Kyjev však zatím ujišťují, že splní dohodu o tranzitu plynu evropským zákazníkům.  

Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny.

Český RWE Transgas v souvislosti se sporem neočekává žádné problémy se zásobováním tuzemských odběratelů. "Skupina RWE momentálně disponuje významným množstvím zemního plynu v podzemních zásobnících plynu, což spolu s výhodou využití diversifikovaných dodávek z Norska zásadním způsobem snižuje rizika související s případným výpadkem dodávek zemního plynu z Ruska od společnosti Gazprom," uvedla firma v prohlášení.