Gazprom - plynUkrajina by mohla vyřešit svůj dluh za zemní plyn vůči Rusku například tím, že by jej započítala proti poplatkům za budoucí tranzit ruského plynu do zemí Evropské unie. Uvedl to o víkendu mluvčí ruského plynárenského koncernu Gazprom Sergej Kuprijanov.

Ukrajina v krizi 

Ukrajina, která je nyní těžce zasažena světovou finanční krizí a ekonomickou recesí, dluží Gazpromu za dodávky plynu zhruba dvě miliardy dolarů (asi 37 miliard Kč). Gazprom hrozí, že když nebude problém dluhu do konce roku vyřešen, nebude podepsána smlouva pro příští rok a podnik zastaví dodávky na Ukrajinu, To by mohlo narušit tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě, podobně jako se to stalo počátkem roku 2006.

"Hledáme způsoby, jak to udělat (vyhnout se zastavení dodávek), včetně předplacení tranzitu," řekl Kuprijanov v rozhlasové stanici Echo Moskvy. Vyjádřil naději, že dohodu s Kyjevem se podaří uzavřít v nejbližších dnech.

Už jednou odmítnutý návrh 

Ukrajina dříve podobný návrh Gazpromu odmítla. Rusko nyní platí Ukrajině za tranzit 1000 krychlových metrů plynu na 100 kilometrů 1,70 dolaru. Ukrajina letos platila za ruský plyn 179,50 dolaru za 1000 kubíků, necelou polovinu toho, co platí evropští zákazníci. Gazprom však chce pro příští rok cenu podstatně zvýšit

Čtěte podrobnosti

Další možností pro Ukrajinu je podle Kuprijanova vrátit Gazpromu plyn, který si Ukrajina během roku nashromáždila v podzemních zásobnících. Ukrajinský státní podnik Naftogaz uvádí, že má v zásobách 17 miliard krychlových metrů plynu, což představuje 22 procent roční spotřeby země.

Mírnější Moskva 

Návrhy, které přednesl mluvčí Gazpromu, znamenají určité zmírnění postoje Moskvy. Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který před nástupem do funkce předsedal vedení Gazpromu, tento týden řekl, že Ukrajina bude muset zaplatit svůj dluh "do posledního rublu" a pohrozil jí blíže nespecifikovanými sankcemi v případě, že nezaplatí.

Gazprom již varoval evropské země, že nevyřešení sporu s Ukrajinou by mohlo znamenat problémy s dodávkami. Šéf firmy Alexej Miller rozeslal evropským zákazníkům dopis, v němž varuje před možným narušením dodávek.

Plynovod přes Ukrajinu dodává Evropě asi pětinu její spotřeby zemního plynu. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny.

Související