mleko_mlekarna_bojkoj__192x128_.jpgMinistr zemědělství Petr Gandalovič v ůterý přislíbil oživení trhu s mlékem podporou jeho intervenčních nákupů a exportu. ČTK to řekl viceprezident Agrární komory (AK) Pavel Novotný a potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Jednání s ministrem se zúčastnili zástupci zemědělských a potravinářských organizací i zpracovatelů. Záměr zemědělců v lednu protestovat proti údajně nízkým výkupním cenám mléka rozdáváním českých mléčných výrobků a letáků před provozovnami obchodních řetězců však platí, dodal Novotný.

Podpora mlékařů by měla přijít i s pomocí Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Gandalovič podle mluvčího MZe Petra Vorlíčka bude v blízké době také apelovat na zástupce obchodních řetězců, aby pomohli řešit krizi mléčného trhu většími odběry tuzemských výrobků.

Čtěte také

 

"Zemědělci také požadují,aby se v rámci společné zemědělské politiky v Bruselu prosazoval i jejich požadavek při uplatnění čtyř procent z přímých plateb na dotace v sektoru mléko," řekla ČTK mluvčí AK Eugénie Línková. Zatímco staré členské země si podle ní tuto možnost již dříve vyjednaly, novým to v jejich přístupové dohodě chybělo a doposud to nemají zakotveno v dokumentech.

Rolníci po ministrovi požadovali také snížení zdravotního a sociálního pojištění. Podle ministra lze však pojištění snížit maximálně ještě o půl procenta, uvedla Línková.

Novotný popřel, že by zemědělci plánovali sáhnout v lednu k blokádě silnic na protest proti kroku největší české mlékárny Madeta. Jihočeská mlékárna v pondělí oznámila, že sníží od ledna objem vykupovaného mléka od svého druhého největšího dodavatele, mlékařského a hospodářského družstva Střední Čechy, o 50.000 litrů mléka denně. Madeta svůj záměr zdůvodnila nízkými cenami komodit, ze kterých jí plynou obrovské ztráty.

Na klesající výkupní ceny mléka si čeští farmáři stěžují již delší dobu. Současné ceny jsou podle zemědělců nerentabilní a mohou vést k likvidaci chovů hovězího dobytka. "Je tady obrovský problém, a tím je zhroucení trhu s mlékem," řekl už dříve prezident Agrární komory Jan Veleba.

Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Michala Němce je příčinou nízkých výkupních, výrobních i prodejních cen mléka celosvětově stagnující trh.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru