general-motors-usa-vlajka__192x128_.jpgNejvětší americká automobilka General Motors omezí výrobu v prvním čtvrtletí příštího roku o dalších 250.000 vozů tím, že dočasně přeruší provoz v 21 továrnách ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku. Oznámila to v pátek firma. Dodala, že některé z těchto továren budou uzavřeny po celý leden.

GM nyní společně s domácími konkurenty Ford a Chrysler usiluje o získání státní pomoci. Jednání o nouzových úvěrech v hodnotě 14 miliard dolarů (zhruba 270 miliard Kč) pro americký automobilový průmysl však v noci na pátek v Senátu zkrachovala. Bílý dům nyní uvažuje o tom, že využije na podporu automobilek část peněz ze záchranného balíku pro finanční sektor v celkové hodnotě 700 miliard dolarů.

Čtěte také

Americký automobilový trh se nachází v těžké krizi kvůli ekonomické recesi a obtížnějšímu přístupu k úvěrům v důsledku finanční krize. V listopadu prodej automobilů včetně vozů zahraničních značek klesl meziročně o 36,7 procenta.

Třetí čtvrtletí v GM: Ztráta 2,5 miliardy dolarů

Automobilka GM minulý měsíc oznámila, že ve třetím čtvrtletí prodělala 2,5 miliardy dolarů (téměř 50 miliard korun) po rekordní ztrátě 42,5 miliardy dolarů ve stejném loňském období. GM minulý týden požádala v Kongresu o 18 miliard dolarů na úvěrech a úvěrových linkách a upozornila, že čtyři miliardy dolarů potřebuje na zaplacení účtů do konce roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru