EU-summit-192_copy.jpgEvropská unie ví, jak vyvést ekonomiku z krize. Šéfové vlád Evropské unie ve čtvrtek na summitu v Bruselu dohodli plán, který má pomoci obnovit evropské ekonomiky postižené finační krizí.

Po jednání to Hospodářským novinám potvrdil premiér Mirek Topolánek.

"Je to obecný unijní závazek, který se nemusí týkat těch zemí, které ho využívat nechtějí. My jsme snížením daní naplnili určitou část fiskálního stimulu. Není to nijak vymahatelné, je to spíše deklaratorní," cituje Topolánka bruselská zpravodajka HN.

Plán počítá s finanční injekcí ve výši zhruba 200 miliard eur (více než pět bilionů korun), které by měly putovat na pomoc hospodářství.

Více z bruselského summitu

Posílení zaměstnanosti a podpora menších podniků

Vedle finanční injekce plán obsahuje například kroky k posílení zaměstnanosti či zlepšení situace malých a středních podniků.

Dalšími body plánu jsou podpora investic do výzkumu a vývoje, zejména pak do ekologicky šetrných technologií, rozvoj infrastruktury či rozsáhlé partnerství veřejného a soukromého sektoru, hlavně v automobilovém průmyslu nebo ve stavebnictví. Návrh se zabývá i regulací finančních trhů na evropské i globální úrovni a podporou rozvojových zemí.

Vzhledem k tomu, že plán počítá s masivní finanční injekcí, je velmi pravděpodobné, že státy minimálně v příštím roce prohloubí své rozpočtové deficity, což by mohlo vést k porušení unijních pravidel pro hospodaření. Evropská komise již nicméně uvedla, že pravidla jsou dostatečně flexibilní a že v případě hluboké krize, jako je ta současná, od nich lze dočasně upustit.