Protesty v ThajskuTýdenní uzavření letišť v Bangkoku postihlo thajský hotelový průmysl hůře než ničivé vlny cunami v roce 2004, řekl zástupce sdružení thajských hotelů Surapong Tečaruvičitr. Podle něho je nyní v zemi zaplněna méně než čtvrtina hotelových pokojů a je mnoho luxusních hotelů, jejichž obsazenost se dá vyjádřit jednociferným číslem.

Mizivá obsazenost hotelů

"V Thajsku nyní obsazenost hotelů dosahuje 20 až 25 procent. Obvykle v tuto dobu to bývá 75 až 80 procent. Je to horší než cunami," řekl Surapong listu The Times. Mírně lepší situace je jen na jižním ostrově Pchúket, kde je obsazenost hotelů kolem 50 procent.

Protivládní demonstranti obsadili bangkocká letiště Suvarnabhumi a Don Muang 25. listopadu a žádali rezignaci premiéra Somčaje Vongsavata. Letiště byla na osm dní vyřazena z provozu. Protesty ukončilo před týdnem rozhodnutí ústavního soudu, který rozpustil tři vládní strany, zakázal také jejich předákům, včetně premiéra, na pět let účast v politice. Ale škody budou přetrvávat ještě dlouho po odchodu demonstrantů z letišť.


VIDEO z Thajska

Mezinárodní letiště Suvarnabhumi je vstupní branou do Thajska pro zhruba 15 milionů zahraničních turistů ročně. Kvůli zablokovaným bangkockým letištím Suvarnabhumi a Don Muang v Thajsku uvízlo na 300.000 turistů, včetně asi 500 Čechů, a to v době, která je vrcholem sezony.

Podle Suraponga jsou zvlášť postiženy luxusní hotely. "Týká se to některých pětihvězdičkových hotelů, které jsou zaměřeny na nejmovitější klienty, tedy lidi, kteří velmi dbají o svoji bezpečnost. Tito lidé se stále bojí jet do Thajska," řekl.

Většina těchto hotelů o své nízké obsazenosti příliš nehovoří. "Minulý týden se dala úroveň obsazenosti v mnoha případech vyjádřit v jednociferných číslech," řekl mluvčí dopravního sdružení tichomoří Dal Lawrence.

Více čtěte ZDE: Nepokoje v Thajsku

Thajské úřady vyčíslily přímé i nepřímé dopady uzavření letišť v přepočtu na více než 76 miliard korun. Turistický průmysl v Thajsku se podílí šesti procenty na hrubém domácím produktu a v důsledku paralyzujících demonstrací může v příštím roce přijít o místo až milion lidí. Příjmy z turistiky klesly v posledním čtvrtletí roku i kvůli globální finanční krizi.

Surapong vyjádřil přesvědčení, že Thajsko se rychle vzpamatuje. Podle něho sezona, která následovala po ničivých vlnách cunami, měla pro turistiku v noha částech země ozdravný účinek. Turistické úřady v jižních oblastech Thajska, jako jsou Krabi, Pchúket a Phang Nga, si sice stěžují, že turistika se teprve nedávno vzpamatovala z cunami, ale jejich slova se nevztahují na celé Thajsko, řekl Surapong.

Politická krize v Thajsku ale podle analytiků nekončí. Nejasnou politickou a bezpečnostní situací v Thajsku zdůvodnily některé české cestovní kanceláře zrušení přímých letů do Thajska. Podle dnešní zprávy severu iDnes.cz se to týká CK Exim Tours, Siam Travel a Fischer. Exim Tours klientům sdělil, že ruší lety do této destinace na zimní sezonu 2008-2009. Zrušení letů znamená ztrátu i pro České aerolinie, které měly na lince létat se svým Airbusem A310.

Bez omezení do Thajska létá Travel Service, který mají objednané Čedok, Eso Travel, Firo-Tour a Alexandria. CK Eso Travel odvolaly jen první dva lety. "Není důvod rušit zájezdy do Thajska, situace je tam teď klidná," řekl pro iDNES.cz Tomáš Cikán z Eso Travel. Podle něj je o Thajsko mezi Čechy stále velký zájem.