COOP_cerpaci_staniceAž devadesát nových čerpaček COOP by mělo v Česku vzniknout v prvním pololetí příštího roku. Svaz českých a moravských spotřebních družstev, která vystupují pod tímto názvem, už podepsal smlouvu s generálním dodavatelem firmou Tenax spol. s. r. o.

"Návrh na uzavření smluv jsme začali rozesílat družstvům," řekl HN Zdeněk Juračka, šéf svazu. Podle něj je zájem družstev o vlastní čerpačky obrovský. "Předběžně je zájem o prvních devadesát pump, v budoucnu jich můžou být další stovky," řekl Juračka.

Vlastní síť čerpaček má družstvo posílit v konkurenci s obchodními řetězci. Nová služba má zákazníky nalákat k větším nákupům. "Družstva na pumpách budou uplatňovat různé slevy za nákupy v jejich obchodech," uvedl Juračka.

Jeden stojan na cestě

Podle informací HN zahrnuje finální podoba pumpy COOP jeden stojan, na kterém bude možné tankovat nejběžnější benzin Natural 95 a naftu. Terminál pro bezhotovostní platby bude buď součástí výdejního stojanu, nebo bude stát v samostatné skříni vedle něho. Platit se bude bankovními kartami nebo dárkovými kartami, které začnou spolu s firmou Global Payments Europe vydávat.

Na vlastní pumpu však nemůžou pomýšlet všechny prodejny COOP. Předpokladem je totiž stavební povolení a přístupová cesta, což někde může být problém.

Rozhodování ale družstvům usnadňuje snadný přístup k nové investici. Svaz na pumpu půjčí z vlastních peněz nebo ji pořídí sám a družstvu pronajme.

Více o tématu - čtěte ZDE

První pumpy by mohly vzniknout na jihu Čech, kde působí nejsilnější Jednota z celkem padesátky spotřebních družstev.

"Propojení pump s věrnostními programy nás zajímá. Až dostaneme přesné údaje pro výstavbu, tak se rozhodneme. Nejprve si vyzkoušíme jednu pumpu jako vlajkovou loď," uvedl Jaroslav Froulík, ředitel Jednoty České Budějovice. K rozhodování družstev může sloužit zkušenost Konzumu Ústí nad Orlicí, který u své nové prodejny v Opočně začal před měsícem testovat bezhotovostní platby na pumpě jiného dodavatele.

"Lidi si celkem dobře zvykají. Jsme o korunu levnější než okolní konkurenti," potvrdil Jan Šváb, ředitel družstva. Podle něj je ale na kalkulaci návratnosti investice ještě brzy. "Bereme ji však hlavně jako podporu prodeje naší velkoprodejny," uvedl Šváb.

Celá síť má být dokončena na jaře

Společnost Tenax spol. s. r. o. je na trhu od poloviny 90. let a specializuje na ocelové konstrukce a nádrže. Pracovala například na dodávkách pro firmy Agip, Benzina, Strabag a také pro Policii ČR, pro kterou zařizovala neveřejné čerpací stanice. Podílela se i na stavbě metra Letňany. Podle jejího šéfa Pavla Hofmana firma navázala na činnost ZTP Diamo Stráž pod Ralskem. Tržby Tenaxu dosahují 100 milionů korun ročně.

Spuštění pump je součástí balíčku služeb, které chystá COOP rozjet v rámci oznámené expanze. Ještě do Vánoc chtějí mít družstva v provozu zhruba 500 z bezmála 1900 platebních terminálů, které v září COOP pro družstevní prodejny koupil od společnosti Global Payments Europe. Celou síť terminálů, na kterých bude možné platit kartami a dobíjet mobily, chce mít COOP v provozu na jaře.

Rozšíření bezhotovostního styku v Jednotách umožní dohoda COOP s ČSOB, která se stane jejich jedinou zúčtovací bankou. Na jaře příštího roku chce COOP na družstevních prodejnách rozjet také cash back a placení složenek na terminálech obchodníků.

Pohonné hmoty se v Česku nyní prodávají na 3500 místech. Levnější benzin už mají řetězce Globus, Makro, Tesco a Ahold-Hypernova, dohromady s více než 60 pumpami. Skupině COOP, do níž patří zhruba 3000 družstevních prodejen, v prvním pololetí stouply tržby meziročně o 7,4 procenta na 13,8 miliardy korun. Její souhrnný zisk byl téměř 130 milionů korun.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru