InflaceHyperinflací zasažené Zimbabwe co nejdříve zavede do oběhu dvousetmilionové bankovky. Podle agentury DPA to v sobotu oznámil tamní ministr financí Samuel Mumbengegwi. Od čtvrtka se v této zemi platí také bankovkami v nominální hodnotě deset milionů, 50 milionů a 100 milionů zimbabwských dolarů.

 

Ve čtvrtek cena bochníku chleba vyskočila ze dvou milionů na 35 milionů zimbabwských dolarů, uvádí DPA.

 

Čtěte také

 

Podle oficiálních údajů inflace v Zimbabwe dosahuje 231 milionů procent, neoficiálně se ale odhaduje, že je až pětinásobná. Nedostatek peněz a omezení částky, kterou si lidé mohou vybrat ze svých účtu, vedly minulý týden k nepokojům v hlavním městě Harare. Z vojáků, kteří se jich účastnili, jich 16 podle informací sobotního vydání státem kontrolovaného deníku The Herald bude po skončení vyšetřování postaveno před válečný soud.

 

Zimbabwe se v současnosti nachází na pokraji naprostého kolapsu. Katastrofální situaci navíc komplikuje epidemie cholery, která si vyžádala téměř 600 lidských životů. Zemi vládne autoritářský prezident Robert Mugabe.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru