Makléř na burzeZápadoevropské akciové burzy zahájily nový týden obnoveným propadem a jejich hlavní index klesl o více než šest procent. K poklesu přispěl zejména propad akcií komoditního sektoru a bank, kde se nejvíce projevovaly obavy z globální hospodářské recese.

 

Západoevropský index FTSEurofirst 300 nakonec klesl o 6,3 procenta na 808,13 bodu. Minulý týden přitom FTSEurofirst získal plných 13 procent, i když za celý listopad ztratil sedm procent a utrpěl sedmý letošní měsíc ztrát. Od počátku roku je index nižší o 46 procent.

 

Čtěte také

 

Pondělní údaje ukázaly v Evropě pokles indexu průmyslové aktivity na rekordní minima a výrazný pokles tento ukazatel zaznamenal i v USA a v Číně. Zprávy signalizovaly pokračování recese ve vyspělém světě.

 

Pražská burza v pondělí klesala hlavně kvůli energetickým titulům ČEZ a NWR. Závěrečný index PX nakonec oslabil 2,35 procenta na 842,90 bodu.

Americký Dow Jones ztratil téměř 8 procent

Americké akcie prudce oslabily kvůli známkám zhoršujících se ekonomických podmínek po celém světě. K poklesu velkou měrou přispěly maloobchodní společnosti, které byly ovlivněny obavami ze slabého vánočního prodeje.

 

Dow Jonesův index se v pondělí snížil o 7,7 % na 8149,09 bodu, Nasdaq ztratil 8,95 % na 1398,07 bodu a S&P 500 klesl o 8,93 % na 816,21 bodu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru