RafinerieSvětové ceny ropy v pondělí odpoledne oslabily o téměř pět dolarů a americká ropa se vrátila pod psychologickou hranici 50 dolarů za barel, kterou letos poprvé prolomila předminulý týden. Ropu tlačí dolů obavy z ekonomické recese ve světě spolu s víkendovým rozhodnutím kartelu OPEC odložit další snížení těžby na polovinu prosince.

 

Cena americké lehké ropy klesla po 17:30 SEČ až na 49,52 dolaru, tedy o skoro deset procent. Ocitla se tak již jen dolar a čtvrt od třiapůlletého minima 48,25 USD ze 21. listopadu. Severomořská ropa Brent oslabila o 4,90 USD na 48,60 dolaru.

 

Čtěte také

 

Ceny kolem 75 dolarů za barel by byly "spravedlivé" a podporovaly by investice do nových oblastí, uvedl podle agentury Bloomberg ministr ropného průmyslu Saúdské Arábie Alí Nuajmí během víkendu, kdy OPEC odložil rozhodnutí o snížení limitů těžby ropy na 17. prosince.  

 

Ropu sráží dolů globální ekonomický útlum a recese ve vyspělém světě, která sebou nese propad poptávky po energii. Ropa se v polovině července vyšplhala na dosavadní rekord přes 147 dolarů, od té doby však zlevnila o téměř 100 dolarů, tedy o dvě třetiny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru