Čerpací stanice zlevňují.Pohonné hmoty u čerpacích stanic v České republice nadále výrazně zlevňují. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v minulý týden zlevnil v průměru o 95 haléřů na 24,67 koruny. Cena nafty spadla o 54 haléřů na průměrných 27,07 koruny za litr. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS.

Nejhlouběji do svých kapes sahají motoristé při tankování naturalu v Libereckém kraji, kde litr stojí v průměru 25,25 koruny. Naopak nejlevnější benzin je v Karlovarském kraji, kde vyjde litr v průměru na 24,17 koruny. Při čepování nafty sáhnou nejhlouběji do kapsy řidiči v Moravskoslezském kraji, kde litr vyjde na průměrných 27,41 koruny. Naopak nejlaciněji je litr nafty vyjde v Karlovarském kraji, a to na 26,68 koruny.

Přečtěte si také

Nejvíce benzin minulý týden zlevnil v Jihomoravském, Karlovarském, Moravskoslezském, Plzeňském nebo Zlínském kraji, a to o korunu. Nafta zlevnila nejvíce v Jihočeském, Jihomoravském, Středočeském a Zlínském kraji, kde spadla o více než 60 haléřů.

OPEC o víkendu nezasáhl

O víkendu se situací na trhu s ropou, jejíž ceny "zažily" od letošního července strmý pád, mimořádně zabývala Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ta však nechala těžbu na současné úrovni. Podle ekonomů OPEC s rozhodnutím počká až na řádnou schůzku na 17. prosince.

Cenám ropy nepomohlo k růstu ani snížení produkce OPEC. Ta od 1. listopadu snížila vývoz ropy o 1,5 milionu barelů denně. OPEC do té doby dodával na trh zhruba 29 milionů barelů ropy denně a celosvětovou spotřebu tak pokrývá asi z jedné třetiny. OPEC tak chce bojovat proti prudkým poklesům cen ropy. Ty totiž žene dolů nejen prudce posilující dolar a přezásobení ropou ve Spojených státech amerických, ale také obavy z recese a nižší poptávky po ropě.

Cena americké ropy WTI se 11. července vyšplhala dokonce nad 147 dolarů, od té doby už ale klesla o více než 60 procent. Nyní se cena za barel ropy pohybuje kolem 50 dolarů. Na její pokles má největší vliv hospodářský útlum ve světě a obavy, že se globální ekonomika ocitne v recesi. Ta by způsobila pokles poptávky po komoditách, včetně ropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru