Nervozita na akciových trzích přetrvává.Evropské akciové trhy nový týden příliš optimisticky nezahájily. V pondělí od zahájení obchodování klesají, přičemž v průběhu dne své ztráty ještě více prohloubily. Krátce před 16. hodinou panevropský index FTSEurofirst 300 ztrácel už kolem čtyř procent.

Například rakouský akciový index ATX klesal kolem 16.30 hodin o 4,29 procenta, německý DAX oslaboval o 4,44 procenta, francouzský CAC 40 pak padal o necelá čtyři procenta.

Malý zájem investorů o akcie v Praze

Pražská burza se podobného vývoje nevyvarovala. Nakonec její index PX v pondělí ztratil 2,35 procenta a zakončil tak první seanci nového týdne na hodnotě 842,9 bodu.

Nejvíce v pondělí klesly akcie těžební společnosti NWR, které se propadly o 5,52 procenta. Výrazně ale ztratily také akcie společností ČEZ (-4,92 procenta), pojišťovací skupiny VIG (-4,58 %) a developerské společnosti Orco, které si odepsaly 4,23 procenta. Naopak posílily akcie Philip Morris, které si v pondělí připsaly 5,22 procenta.

Vývoj ve SPADu pražské burzy ZDE

Ani pondělní obchodování v Praze ale neprovázel příliš velký zájem investorů. Nadále se totiž projevuje nejistota investorů a obavy o další vývoj na finančních trzích v důsledku prohlubující se světové finanční krize. V první obchodovácí den týdne tak nakonec dosáhl objem obchodů ve SPADu jen 1,540 miliardy korun, přičemž denní průměr za poslední rok činí 4,095 miliardy korun.

Japonské oslabení

Tokijská burza v pondělí klesla, přičemž nejhůře se dařilo technologickým společnostem v čele s firmou Advantest, které naopak minulý týden rostly. Investoři se rozhodli vydělat na jejich předchozím růstu a prodávali je. Objem obchodování byl nízký, protože investoři se nechtějí před zprávou o nezaměstnanosti v USA, která bude zveřejněna tento týden, pouštět do nových obchodů.

Přečtěte si také

V závěru obchodování index Nikkei oslabil o 1,4 procenta (o 115,05 bodu) na 8 397,22 bodu. Minulý týden index posílil o 7,6 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru