RM - SystémMimoburzovní trh akcií RM-Systém, který na začátku prosince přechází na burzu cenných papírů, pozastavil hned první prosincový den obchodování kvůli technickým problémům.

Chyba softwaru

"Vlivem chyby softwaru našeho dodavatele, nebylo provedeno zrušení pokynů investorů, kteří nemají statut přímého účastníka burzy RM-S," uvedl na dotaz serveru iHNed.cz Jiří Vodička, ředitel pro strategii a marketing finanční skupiny Fio, která RM-Systém ovládá.

Někteří klienti tak mohli dále pokračovat v obchodování, přestože by po přechodu EM-Systému na burzu toto právo mít neměli.

Více čtěte ZDE: RM-Systém po 15 letech jako burza cenných papírů

Proto se RMS rozhodl obchodování úplně pozastavit. "Z technických důvodů bylo pozastaveno obchodování na RM-S. Obnovení předpokládáme v řádu desítek minut," stálo na stránkách RM-Systému.

"Jakmile se podaří tyto pokyny odstranit, bude obchodování zahájeno. Na řešení se intenzivně pracuje, předpokládáme zahájení obchodování v průběhu dnešního dopoledne," dodal před jedenáctou hodinou Vodička.

Dodavatelem softwaru je firma Asseco. Podle Vodičky zatím tato chyba nestala. "S ohledem na ojedinělost situace to ani nebylo možné," uvedl. Zda a jaké škody chyba softwaru napáchala bude podle něj možné vyhodnotit až po vyřešení situace a zjištění všech dopadů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru