gandalovic-192x128.jpgZemědělci se obávají méně dostupných úvěrů od bank, které by podle nich měl zemědělcům garantovat stát. Za další problémy agrárníci označují nízké ceny farmářských produktů a zemědělské přebytky.

"V souvislosti s aktuální ekonomickou krizí může dojít k tomu, že čeští zemědělci nebudou schopni dosáhnout na peníze pro své podnikání, a ministerstvo samozřejmě hledá řešení takovýchto situací," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

"Pokud se sníží dostupnost úvěrů pro české zemědělce, jsme připraveni diskutovat o tom, zda opět nenastartovat garance Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu," uvedl Gandalovič.

Bude se topit obilím?

Podle Vorlíčka by stát měl být v souvislosti s ekonomickou krizí také připraven spustit intervenční systém nákupů u některých komodit.

Čtěte také:

"Konkrétně se jedná o možnost spalovat část obilí v elektrárnách," vysvětlil představu komory její viceprezident Jindřich Šnejdrla. Podle něj tento způsob nebude stát žádné další investice a může být řešením přebytku dvou milionů tun obilí na tuzemském trhu. "Hlavním důvodem přebytku je vedle světové finanční krize také výrazný úbytek zvířat krmených obilím," dodal.

Zástupci Agrární komory ministra také oficiálně informovali o záměru uspořádat v lednu protestní akce kvůli nízkým výkupním cenám mléka."My jsme pana ministra ubezpečili, že to, co chystáme, není v žádném případě proti státní správě, ani proti všem mlékárnám," řekl Šnejdrla.

Zemědělci chtějí kvůli "podnákladovým" výkupním cenám suroviny protestovat před prodejnami obchodních řetězců a některými mlékárnami.