kráva, mléko, dojeníZemědělci na leden kvůli nízkým výkupním cenám mléka připravují protestní akce před prodejnami obchodních řetězců a některými mlékárnami. ČTK to v úterý řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle kterého zemědělci o formě i místech protestu rozhodnou do konce roku. Veleba nevyloučil ani blokádu supermarketů či mlékáren. Současné výkupní ceny mléka jsou totiž podle zemědělců nerentabilní, což může vést k likvidaci chovů.

 

"Trh s mlékem se hroutí a farmářská cena už prolomila hranici sedmi korun za litr mléka," uvedl Veleba po úterním jednání vedení Agrární komory, Zemědělského svazu, odbytových organizací a chovatelů skotu, které se týkalo situace na trhu s mlékem. Zemědělci podle Veleby pomocí specializované agentury zjistí, které obchodní řetězce mají na pultech nejvyšší podíl dovážených mléčných výrobků. "Uděláme si průzkum trhu a vybereme řetězce, které toho dovážejí nejvíce. Proti nim v lednu budou směřovány určité akce," uvedl Veleba.

 

Čtěte také

 

Jednou z uvažovaných variant je například ta, že by zemědělci před supermarkety rozdávali lidem české mléčné výrobky. "To by bylo v tom lepším případě. V tom horším budou třeba nálady je (obchody) zablokovat. O formě protestu budeme teprve rozhodovat," podotkl Veleba. Protestovat chtějí zemědělci v lednu i před mlékárnami. "Vybereme jednu až tři mlékárny, které se chovají nejhůře a farmářům dávají nejnižší ceny. Proti těmto mlékárnám bude v lednu rovněž provedena nějaká protestní akce," prohlásil Veleba. 

Cenu mléka má zvýšit i jeho vyšší export z ČR

Producenti mléka se dohodli na tom, že finančně podpoří propagační akce zaměřené na zvýšení tuzemské spotřeby mléka a mléčných výrobků. Čeští farmáři podle Veleby zároveň chtějí zvýšit vývoz mléka do zahraničí, aby ho na tuzemském trhu nebyl nadbytek, což má nyní za následek pokles cen. "Například (odbytové) družstvo Jih Tábor připravuje zvýšení vývozu (mléka) po Novém roce, aby se surovina z našeho trhu odčerpala," uvedl Veleba.

 

Farmáři vyzvou zemědělské podniky, aby před vánočními svátky svým zaměstnancům rozdaly máslo. "Doporučená hranice je minimálně půl kilogramu másla na pracovníka. Tím pomůžeme stáhnout máslo z trhu," řekl Veleba.

Výkupní cena za litr mléka letos klesla o několik korun

Na klesající výkupní ceny mléka si čeští farmáři stěžují již delší dobu. Ředitel šumperské okresní Agrární komory Radek Musil upozornil, že zatímco začátkem roku farmáři z regionu dostávali za litr mléka v průměru deset korun, tak v polovině listopadu to bylo 7,4 až 7,2 koruny za litr.

 

"Náklady na výrobu litru mléka ale dosahují 9,1 koruny. To znamená, že farmáři tratí na každém litru 1,7 koruny. V letošním roce díky vyšším cenám ze začátku roku a dotacím ještě farmáři vyjdou, příští rok ale očekávám velké problémy, které mohou skončit redukcí a likvidací chovů," varoval Musil. Podle něj je potřeba zejména nastartovat vyšší spotřebu mléka na tuzemském trhu prostřednictvím snížení cen mléčných výrobků na pultech obchodů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru