Přepočítávání dolarůSpojené státy plánují spustit nový program na podporu spotřebitelských úvěrů. Informoval o tom list Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Program, jenž má zvýšit dostupnost úvěrových karet i půjček na automobily a studium, by měl získat 25 až 100 miliard dolarů (zhruba půl až dva biliony Kč) ze záchranného balíku pro finanční sektor.

Čtěte také

Vytvoření programu podle listu hodlá ještě v úterý oznámit ministr financí Henry Paulson. Předpokládá se, že program bude poskytovat úvěry investorům, kteří budou chtít nakupovat cenné papíry založené na kreditních kartách a půjčkách na automobily a studium. Program bude mít na starosti americká centrální banka (Fed), píše WSJ.

Spotřebitelské půjčky ve Spojených státech vykázaly v srpnu první pokles za více než deset let kvůli krizi na úvěrových trzích a slábnoucí ekonomice. Spotřebitelské výdaje přitom zajišťují v USA asi dvě třetiny ekonomické aktivity.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru