Finanční krize. Podnikatelská důvěra v Německu, největší evropské ekonomice, se tento měsíc výrazně zhoršila a její ukazatel klesl nejníže za více než 15 let. Index podnikatelského klimatu mnichovského ústavu Ifo klesl na 85,8 bodu z říjnové úrovně 90,2 bodu, minimum od února 1993.

Pokles v dnešních údajích byl horší, než se čekalo. Ekonomové podle agentury Reuters předpokládali v průměru snížení na 88,7 bodu v rozpětí od 87,5 do 90,45 bodu. Proti hodnotě před rokem je index nižší již o téměř 20 bodů.

Čtěte také

"Celkově se ekonomický útlum zhoršil a nyní to začne mít vliv na trh práce," uvedl Ifo. Tento měsíc se ukázalo, že německá ekonomika ve třetím čtvrtletí utrpěla mezičtvrtletní pokles o 0,5 procenta a poprvé za pět let se dostala do recese. Ekonomové čekají v dalším období ještě zhoršení.

Přijde další pokles úrokových sazeb?

"Nyní si i ty nejoptimističtější firmy uvědomují, jak hluboká tato krize skutečně je," řekl ekonom DekaBank Gunnar Meyke. Podle Ralfa Umlaufa z firmy Helaba dnešní údaje posílí očekávání dalšího výrazného poklesu úrokových sazeb v eurozóně.

Čtěte více

Nepříznivé zprávy zvýraznily mezi podnikateli obavy z prohlubování dopadů globální finanční krize. Problémy má zejména automobilový průmysl, který je jedním z motorů německé ekonomiky. Automobilky omezují výrobu a firma Opel z americké skupiny General Motors žádá německou vládu o finanční pomoc. Z jednotlivých ekonomických sektorů se podle indexu Ifo zhoršily podmínky nejvíce právě ve zpracovatelském průmyslu.

Vláda Angely Merkelové připravila záchranný balík pro banky v hodnotě až 500 miliard eur, využilo jej však zatím méně bank, než se doufalo, a bankovní sektor ekonomiky nadále dusí omezováním úvěrové aktivity. Vládní koalice je doma i v zahraničí kritizována za to, že nedoplnila záchranu bank výraznějším plánem rozpočtové podpory ekonomiky.

Index, kterým Ifo měří současné podmínky k podnikání, klesl v listopadu o 5,1 bodu na 94,8 bodu. Index podnikatelských očekávání se zhoršil o téměř čtyři body na 77,6 bodu.