Dvojí ceny  ve slovenských obchodechUž jen poslední týdny života zbývají slovenské koruně, kterou na začátku příštího roku vystřídá euro. Ukončí tím bezmála šestnáctiletou historii samostatné slovenské měny. Slováci se rozhodli přistoupit k eurozóně co nejrychleji ihned po vstupu země do Evropské unie v roce 2004.

Směřování Slovenska k euru bylo oficiálně korunováno letos v létě, kdy ministři financí eurozóny definitivně rozhodli o přijetí Slovenska a konečném směnném kurzu 30,126 koruny za euro. Koruna totiž splnila všechna kritéria, její začátky v roce 1993 však nebyly tak snadné.

Měnová odluka po pádu federace 

Samostatná slovenská měna vznikla stejně jako ta česká 8. 2. 1993, tedy měsíc a osm dní po rozpadu federace. V období mezi zánikem společného státu a vznikem těchto měn existovala mezi Českou republikou a Slovenskem měnová unie.

Krátkého trvání měla tato unie především kvůli očekávání rozdílného ekonomického vývoje. Od tehdejší slovenské vlády se čekalo zbrzdění hospodářských reforem a málokdo v trvání měnové unie věřil. Slováci tak přesouvali svoje úspory do České republiky, čímž vznikala značná nerovnováha.

Řešením této situace bylo zavedení dvou samostatných měn, které mohly podobné nerovnováhy vyvažovat změnami kurzu. Rozdělení měn proběhlo velmi hladce a rychle za pomocí kolků, které označovaly dvě nové měny na starých společných československých bankovkách.

Více čtěte ZDE: Euro na Slovensku a v Česku

Avšak již v červenci stejného roku provedli Slováci devalvaci (oficiální snížení kurzu měny vůči ostatním měnám) svého platidla o 10 procent. Slovenská koruna později vůči té české s výjimkou roku 1997 dále oslabovala.

Na konci roku 1998 už byla k dostání za 80 českých haléřů, o tři roky později za 75 haléřů a v půlce roku 2002 spadla dokonce pod 70 haléřů za slovenskou korunu.

Po provedení ekonomických reforem Dzurindovými vládami a následném rychlém hospodářském růstu se tamní měna stabilizovala a v současné době dosahuje kurzu necelých 85 českých haléřů za slovenskou korunu.