evropska_unie__192x128_.jpgEvropská unie bude jednat o dotacích pro zemědělce. S velkou pravděpodobností by se již příští týden měli ministři zemědělství EU shodnout na změnách ve společné zemědělské politice unie, která návrh na krácení přímých plateb obsahuje. 

Naskýtají se dvě možnosti - podstatně menší krácení dotací, než navrhuje Evropská komise, a nebo úplné zrušení tohoto mechanismu.

Podle stále aktuálního návrhu jsou zemědělcům, kteří získají přes 5000 eur (asi 125.000 Kč) na přímých podporách, tyto platby sníženy o pět procent a peníze se přesouvají do rozpočtu státu na rozvoj venkova. Komise chce, aby se tento podíl postupně zvyšoval, a to až na 13 procent v roce 2012.

Čtěte také:

Pro větší zemědělské farmy mají být učiněna dodatečná snížení: o tři procenta u farem dostávajících více než 100.000 eur (asi 2,5 mil. Kč), o šest procent u zemědělských podniků získávajících nad 200.000 eur (asi pět mil. Kč) a o devět procent u farem, které dostávají dotace nad 300.000 eur (asi 7,5 mil. Kč).

Českému ministerstvu zemědělství vadí, že krácení přímých plateb je odvozené od velikosti farem. To je v případě Česka problém, protože kvůli násilné kolektivizaci v minulosti velké zemědělské podniky tvoří více než 90 procent českého zemědělství. To platí i v celé řadě dalších případů a zdaleka nejde jen o postkomunistické státy.

Do tábora odpůrců takzvané modulace se řadí především Britové, Němci a Češi, které ovšem podporují i další členské státy, bez nichž návrh nemá prakticky šanci projít. Francouzské předsednictví EU ovšem dalo najevo velkou vůli k dohodě, tudíž je možné očekávat i zásadní ústupky od původního návrhu. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru