Prezident Václav Klaus se obává závěrů summitu skupiny bohatých a velkých rozvíjejících se zemí, který se bude zabývat bojem s finanční krizí. Závěry jednání mohou podle Klausova vyjádření pro Rádio Česko vést k hrozivější důsledkům, než je sama nynější krize. Summit zemí skupiny G20, se uskuteční ve Washingtonu.

Poslechněte si celý rozhovor s prezidentem Klausem
(zdroj: Rádio Česko)

<a href="http://media.ihned.cz/media/audio/20081114-audio-klaus-rozhovor-summit.mp3" target="_blank">Otevřít videopřenos ve vlastním přehrávači.</a>

Pokud máte problémy s přehráváním - klikněte zde pro přehrání v přehrávači.

"Já se té schůzky děsím, skutečně děsím, protože ta schůzka nemůže vést k ničemu jinému než k nějakým nedomyšleným, překotným opatřením, která budou mít hrozivější důsledky než sama dnešní krize, která ve světě je," řekl Rádiu Česko v exkluzivním rozhovoru prezident Václav Klaus.

Podle prezidenta je nejlepším řešením pro krizi "nechat cyklus nějak dožít" podobně jako člověk bojuje s rýmou. rizi způsobilo nadměrné vytváření peněz v ekonomice americkou centrální bankou, která tak vytvořila bublinu na trhu bydlení, uvedl dále Klaus. Finanční deriváty jsou důsledkem neúspěšné regulace v minulosti, kterými si trh našel skulinku touto cestou. "Další regulace je tragický nesmysl a bude jen a jen v budoucnu brzdit ekonomický růst," podotkl.

Ekonomika se vyvede z krize sama, pokud "banky nešlápnou na brzdy". Zároveň zdůraznil, že v řešení krize je třeba mít na mysli především opatrnost.

Příští rok z hlediska současné finanční krize bude podle Klause "přešlapováním na místě s různým tempem růstu."  "Některý bude mít mínus dvě procenta, dvě a půl, možná někdo i tři, spousta bude stagnovat kolem nuly. Země našeho typu zpomalí z loňských 6 procent někam na polovinu této hodnoty, tak je asi prognóza, čili nečekal bych něco děsivějšího," dodal prezident republiky.

Ve světové ekonomice Klaus očekává "přešlapování na místě" s různým tempem růstu. "Některý bude mít minus dvě procenta, dvě a půl, možná někdo i tři, spousta bude stagnovat kolem nuly. Země našeho typu zpomalí z loňských šesti procent někam na polovinu této hodnoty, tak je asi prognóza, čili nečekal bych něco děsivějšího," konstatoval.