081110_23a_V.jpgCo vzkazují v době světové finanční krize českým klientům odborníci na finance i banky? Nepanikařte. Protože pokud dojde k hromadným výběrům peněz například z fondů a z účtů, prodělají ve finále všichni. Současná situace není vůbec děsivá a výhled také nevypadá špatně. S čím se bude muset klient české banky vyrovnat?

Podle analytiků především s tím, že spořicí účty a termínované vklady už nebudou vydělávat tak jako dříve. Běžný úrok má být 2,5 procenta, na druhou stranu má klesat také inflace. Česká národní banka (ČNB) minulý týden snížila úrokovou sazbu o tři čtvrtě procenta. Spotřebitelé to ovšem na výši úroků hned nepoznají.

V současnosti nejvyšší úročení na spořicích účtech ve výši 3,5 procenta nabízí LBBW CZ a Fio. WPBCapital pak zúročuje 4,4 procenta termínované vklady. Jak dlouho při tomto zůstane, si nikdo netroufá odhadovat. Dost pravděpodobné je pouze to, že na počátku příštího roku zlevní hypotéky. Kritéria pro jejich udělení se ale zpřísnila již nyní.

 

Důsledky krize a zpomalování ekonomiky se brzy odrazí na zhodnocování úspor klientů bank i na možnostech získat půjčku. Obavy o ztrátu úspor jsou zbytečné, tvrdí banky. Zajišťují vklady na 90 procent z vložené částky do výše 25 tisíc eur, to je asi 600 tisíc korun.

 

 

Krize přináší špatné...

 

Špatnou zprávou pro klienty bank je, že zřejmě poklesnou sazby na termínovaných vkladech a spořicích účtech. "Ale i přesto to budou nejvyšší dosažitelné výnosy z bankovních produktů, kterých bude možné na trhu dosáhnout," říká Aleš Müller, poradce společnosti Partners.

Nejvyšší hodnota současného úročení na spořicích účtech je 3,5 procenta. Nabízí ji Fio a LBBW CZ na účtu LBBW EUR. Realitou příštích měsíců se podle Aleše Müllera ale stane úročení 2,5 procenta.

"Tato hodnota se bude jevit jako nízká, ale pokud si vyneseme na graf hodnoty inflace a sazby spořicích účtů a termínovaných vkladů, zjistíme že odstup mezi těmito křivkami je poměrně konstantní. Proto nezoufejme, stále to bude dobrý výnos," ujišťuje.



Pokles úročení úspor se bude týkat také termínovaných vkladů, z nichž nejvýdělečnější úročí úspory 4,4 procenty ve spořitelním družstvu WPB Capital.

 

...i dobré zprávy

 

Za dobrou zprávu Aleš Müller považuje komentář ČNB o množství protiinflačních vlivů. "Takže se vedle snižování sazeb můžeme těšit na nižší vzestup ceny, čili malé zdražování," říká.

Pozitivní je také to, že by se na počátku příštího roku mohly ještě snížit sazby u hypoték a úvěrů. "Pokles ovšem zdaleka nedosáhne výše (pozn.red.0,75%), jakou nasadila ČNB," dodává David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. Očekávat se dá i zpřísnění podmínek při poskytování úvěrů. Takže žadatelé o některé rizikovější produkty, třeba hypotéky bez ručení, by se naopak mohli dočkat i nárůstu sazeb.



ANKETA: Na co si dát pozor u hypotéky?

Martina Lambert, LBBW Bank CZ

Doporučujeme klientům uzavřít kvalitní pojištění rizika úmrtí, nemoc či úraz a také ztrátu zaměstnání. Zajištění je důležité zejména u mladých rodin, kde příjmy závisí na jednom živiteli.

Vít Kalvoda, Sophia Finance

Berte si úvěr pouze v takové výši, abyste jej zvládli splácet i při navýšení sazeb a nestal se neúměrnou přítěží. Ještě nedávno byli mnozí přesvědčeni, že koupit nemovitost na úvěr je výborná investice. Tak to však vůbec nemusí být. Poměr nájmu a ceny nemovitostí v ČR stále napovídá, že bydlení v nájmu může být správnější volbou než koupě vlastního bytu.

Petra Horáková Krištofová, Asociace hypoteč. makléřů

Při výběru banky se nerozhodujte jen podle úrokové sazby. Důležitá je celková cena úvěru. K hypotéce se váží další náklady - poplatky za zpracování, za vedení účtu, někdy banky navíc vyžadují životní pojištění. Hlavně ti, kteří chtějí stavět, by měli porovnat nároky banky na dokumentaci. Některé finanční ústavy by klienta umořily papírováním.

Jan Kruntorád, Gepard Finance

Je dobré pohlídat si období asi čtvrt roku před vypršením původní fixace a zahájit jednání o podmínkách na období další. Pokud to klient zanedbá, dostane od banky měsíc před koncem fixace podmínky na další období. Bývají zpravidla výrazně nevýhodnější než ty pro nové klienty.

Poskytnutí půjčky na bydlení se zpřísnilo, mnozí klienti dosáhnou na nižší částku hypotéky než před rokem. Některé finanční domy už neposkytují stoprocentní hypotéky, Raiffeisenbank omezila poskytování úvěru na bydlení bez doložení trvalého příjmu.

 

Co dělat dnes

 

Pokud máte v plánu vzít si hypotéku, vyplatí se počkat na první měsíce příštího roku, nebo zvolit roční, i když často dražší fixaci. Analytici totiž tvrdí, že v následujících měsících ještě dojde ke snížení sazeb. V dlouhodobém měřítku se nicméně dá očekávat jejich postupné zvyšování.

Pokud chcete "menší půjčku", vyplatí se kreditní karty či kontokorent. Za překročení bezúročného období vás nejmenším úrokem potrestají v Citibank. Ovšem pod podmínkou, že jde o nového majitele kreditky, který si domluví splátkový kalendář. Nejdelší bezúročné období nabízí ale Komerční banka. Nejnižší úrok za překročení zůstatku má Unicredit Bank. Co se týká úvěrů, nejmenší náklady s nimi budete mít u mBank a Poštovní spořitelny.

 

V době krize investujte do akcií

 

České akcie ztratily za posledních několik měsíců desítky procent. Hluboké, i více než dvacetiprocentní měsíční ztráty hlásí akciové podílové fondy. V minusu jsou dokonce i některé konzervativní fondy peněžního trhu. S investicemi to vypadá jako po bitvě u Lipan. Kam tedy má člověk v této době své peníze dát, aby vydělal?

Faktem je, že akcie jsou nejen v Česku, ale v celém světě levné. Podle deníku Wall Street Journal jsou dokonce nejlevnější od 70. let, co se týče poměru zisků firem k jejich cenám. Jak přitom říká známý investor Warren Buffett: "Měli bychom mít obavy, když ostatní jsou hrabiví a měli bychom být hrabiví, když ostatní ovládá strach."

Jinými slovy v době, kdy akcie padají, se je vyplatí nakupovat. Podle analytiků oslovených HN jsou sázkou na jistotu třeba akcie Telefóniky O2 nebo tabákového Philip Morrisu. Tyto akcie totiž jednak slibují vysokou dividendu, jednak by krize měla jen minimálně ovlivnit jejich zisky.

To platí i pro energetický ČEZ, který může stále spoléhat na drahou elektřinu. "Nemůžeme však říct, že teď dochází nebo došlo na burzách k obratu. Čekám, že nejistota bude na burzách trvat ještě tak čtyři až pět měsíců," říká analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz. "Minimálně polovinu peněz, které mám vyhrazené na investice, bych si nechal v hotovosti a čekal na případné další poklesy cen," radí.

Podobné je to s akciovými fondy. Ani tam není zatím jisté, kdy začnou zase vydělávat - nicméně oproti loňsku jsou jejich podílové listy mnohdy i o polovičku levnější. To platí i pro fondy peněžního trhu. Propad cen krátkodobých dluhopisů, do kterých investovaly, způsobil pokles majetku i v těchto bezpečných fondech.

Podle Romana Stuchlíka ze společnosti Moneco, která sleduje dění na finančních trzích, by však měly své ztráty nahnat zpět. "Při absenci dalších bankrotů bank a při splácení dluhopisů v portfoliu bude pokles kurzu fondu vyrovnán," tvrdí Stuchlík. Dvakrát jistou investicí nejsou teď ani komodity. Zlato je vždy zajímavé, pokud se krize zhorší a lidé začnou znovu panikařit. Podle analytiků společnosti Atlantik FT jsou však teď mnohem zajímavější stříbro a platina, u nich se čeká výraznější růst.