rwe-192-128.jpgPokuta 240 milionů korun od antimonopolního úřadu pro RWE Transgas za zneužití dominance platí. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS), který zrušil předchozí opačný verdikt Krajského soudu v Brně a vrátil mu případ k dalšímu projednání.

"Nejvyšší správní soud nesouhlasí s důvodem, proč nižší instance rozhodnutí antimonopolního úřadu zrušila," uvedla mluvčí správního soudu Sylva Dostálová. Antimonopolní úřad tak podle tohoto verdiktu Nejvyššího správního soudu může dávat pokuty souběžně za porušení českého i evropského práva.

RWE, která měla v době porušení zákona na českém trhu s plynem více než 80procentní podíl, dostala loni pokutu za územní omezování distribučních společností mimo svou vlastní síť. RWE podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zneužila dominanci podle práva evropského i podle práva českého. Krajský soud ji poté zrušil s tím, že úřad postupoval chybně. Namítal, že jedno nezákonné jednání nelze postihnout dvakrát.

Podle antimonopolního úřadu mohlo chování RWE poškodit konečné zákazníky. ÚOHS měl původně i další výtky, od většiny ale nakonec ustoupil, aby se vyhnul možným kompetenčním sporům s Energetickým regulačním úřadem, a původní pokutu 370 milionů snížil. Pokuta přitom mohla být podstatně vyšší. Podle zákona může ÚOHS uložit sankci až do výše deseti procent ročního obratu. V případě RWE by to bylo asi šest miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru