Stavba_leseniSpolečnost Průmyslové stavitelství Brno je v úpadku. Na návrh několika věřitelů o tom ve středu rozhodl brněnský krajský soud, který o tom informuje na své úřední desce.

Donedávna jedna z největších stavebních společností v Brně dluží nejméně přes miliardu korun, kvůli úpadku je nyní blíž prohlášení konkurzu.

Společnost čelí také několika trestním oznámením a hrozí jí exekuce.

Více o tématu - čtěte ZDE

"Na jednáních bylo zjištěno, že dlužník má více věřitelů, jejichž pohledávky jsou splatné déle než tři měsíce, které není schopen platit. O platební neschopnosti svědčí i fakt, že dlužník zastavil platby podstatné části svých závazků," uvedla soudkyně. Připomněla, že vyhlášení úpadku navrhovalo i Krajské státní zastupitelství v Brně, které insolvenční řízení dozorovalo. Insolvenčním správcem firmy jmenovala Krčmářová advokáta Jiřího Šebestu.

Celkem podala své přihlášky v insolvenčním řízení téměř stovka věřitelů. Některé závazky jsou splatné i déle než dva roky. Suma přes miliardu korun ještě nemusí být konečná. Na soud se nemuseli obrátit všichni věřitelé a někteří nemuseli přihlásit všechny pohledávky.

Na přihlášení pohledávek mají věřitelé ještě dva měsíce

Věřitelé, kteří dosud své pohledávky nepřihlásili, na to mají čas ještě dva měsíce. Zhruba za tři týdny by se měla konat první schůze věřitelů, na ní uvede Šebesta první poznatky přímo z firmy.

Státní zástupce řízení sleduje na žádost soudkyně Evy Krčmářové kvůli anonymu, který si stěžoval na průtahy v řízení. Krčmářová byla v minulosti nařčena z manipulování některých konkurzů. V případě insolvenčního řízení Průmyslového stavitelství Brno nikdo námitku kvůli možné podjatosti soudkyně nevznesl.

Průmyslové stavitelství Brno s ročním obratem až kolem dvou miliard korun mělo podle posledních dostupných údajů kolem 340 zaměstnanců. Podle informací z okolí firmy jsou to teď maximálně desítky, spíš ale ještě méně. Firma byla například generálním dodavatelem nejvyššího bytového domu v Brně, který byl nedávno slavnostně otevřen. Podílela se i na stavbě brněnských hokejových hal pro mládež, kterou zaštiťoval hokejista Patrik Eliáš.

 

Související