Euro.jpgPolská vláda schválila harmonogram vstupu Polska do eurozóny. Evropská měna by měla nahradit zlotý 1. ledna 2012. Novinářům to v úterý řekl premiér Donald Tusk. Co nejrychlejší přijetí eura má podle vlády mimo jiné pomoci lépe čelit případným dalším světovým finančním krizím.

 

Vláda chce nyní přesvědčit prezidenta Lecha Kaczyńského, aby plán podpořil. O kladech společné evropské měny už přesvědčoval Tusk v pondělí svého předchůdce ve funkci premiéra Jaroslawa Kaczyńského. Bratr prezidenta je předsedou největší opoziční strany Práva a spravedlnosti. Konzervativní politik však trvá na tom, že euro by mělo v Polsku být zavedeno později.

 

Čtěte také

 

K zavedení eura je třeba změnit polskou ústavu

Vláda si musí podporu opozice zajistit, protože před zavedením eura je v Polsku nutné změnit ústavu. Pokud se s euroskeptickou stranou nedohodne, zvyšuje se pravděpodobnost, že se bude v Polsku o zavedení eura hlasovat v referendu. Většina Poláků by se podle průzkumů veřejného mínění vyslovila pro euro.

 

Harmonogram přijetí eura načrtl detailní pracovní plán, podle něhož bude vláda a parlament činit takové kroky, aby byla země na vstup do eurozóny připravena do poloviny roku 2011. Podrobnosti plánu v úterý vláda nezveřejnila. Před zavedením eura musí polský zlotý strávit minimálně dva roky v mechanismu směnných kurzů ERM-2, kde bude jeho pohyb omezen vytyčeným pásmem. Země podle Tuska musí nejpozději v květnu nebo červnu vstoupit do ERM-2, pokud chce zavést euro podle plánu.

Bývalý šéf polské centrální banky: Přechod na euro Slovensku pomáhá v boji s krizí

Ekonomové míní, že zavedení eura by mimo jiné zrychlilo hospodářský růst, usnadnilo život vývozcům, jejichž finanční situace je závislá na kurzech měn, a zvýšilo by věrohodnost Polska na finančních trzích. "Slovenska, které zavádí euro 1.ledna 2009, se současná krize značně méně dotýká než nás," uvedl Krzysztof Rybińský, bývalý šéf centrální banky. Podle analytiků by se také zvýšila stabilita polské měny.

 

Euroskeptici zdůrazňují, že před přijetím eura bude muset Polsko nejméně dva roky bránit stabilní kurz zlotého, což bude nákladné. Opoziční politici se také obávají toho, že by po výměně valut značně vzrostly ceny.

 

Eurozóna má v současné době 15 členů, od ledna se ale rozšíří o Slovensko. Na vstup do eurozóny se chystá i Česká republika, ta ale zatím konkrétní datum vstupu nemá. Před časem se uvažovalo o roce 2012, vláda se ale nyní snaží vstup oddálit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru