Národní banka Slovenska, BratislavaSlovensko v úterý dorovnalo svou základní sazbu o půl procentního bodu na 3,75 procenta, čili na úroveň srovnatelného úroku eurozóny, kam se od ledna začlení a přijme euro.

Stejný krok učinila EU 8. října v koordinaci s centrálními bankami USA a dalších předních zemí světa.

Šlo o jeden ze zásadních kroků, kterým světové centrální banky reagovaly na prohlubující se finanční krizi a riziko prudkého útlumu ekonomiky.

Překvapení také z Islandu

Opačný krok ohlásil v úterý Island, když tamní centrální banka zvrátila nedávně rozhodnutí o výrazném snížení úrokových sazeb a zvýšila oficiální úrok o šest procentních bodů na 18 procent.

Analytici to považují za riskantní krok, jehož cílem je obnovit fungování finančního systému, který upadl do nejtěžší krize v novodobé historii země.

Čtěte také

"Myslím, že tento krok bude asi považován za velmi drahý a nebezpečný, může to však být první vykročení k obnově určité důvěry," řekl analytik Mike Berg z londýnské firmy Nordics.Národní banka Slovenska, Bratislava

"Je to velmi extrémní zvýšení sazby a motivací podle mě bylo obnovit chuť investorů na investice na Islandu. Mám však pochyb, zda to uspěje," uvedl šéf devizového oddělení frankfurtské Commerzbank Ulrich Leuchtmann.

Islandská centrální banka má krok během úterý zdůvodnit. Na islandském devizovém trhu se po úterním zásahu centrální banky odehrály první obchody s islandskou korunou od 22. října.

Koruna nejprve spadla na 240 korun za euro, brzy poté se však dostala na úroveň pondělního fixingu centrální banky, tedy na 152 za euro.