Burzy v Evropě rostou.

Západoevropský akciový trh v úterý oživil z pondělního propadu, kdy jeho hlavní index sestoupil nejníže za pět a půl roku. K přerušení pětidenního poklesu přispěl prudký nárůst na asijských burzách, příznivé výsledky v ropném sektoru a automobilka Volkswagen. Zisky však zbrzdil propad bankovních společností. Index FTSEurofirst 300 zpevnil o 2,2 procenta a skončil podle neoficiálních údajů na 833,58 bodu.

 

Trh podpořil růst akcií ropného koncernu BP o 5,4 procenta. Investoři reagovali na výrazný nárůst čtvrtletního zisku firmy, která stále ještě těžila z vysokých cen ropy. Silně díky tomu rostly také akcie firem Total, ENI a Royal Dutch Shell.

 

Čtěte také

 

Nadále extrémně rostly akcie německé automobilky Volkswagen, která se tak díky tomu nakrátko stala největší světovou firmou z hlediska tržní hodnoty. Kurz Volkswagenu dočasně vystoupil až na 1005 eur. Akcie největší evropské automobilky uzavřely se ziskem 73,3 procenta.

Nejvíce se dařilo frankfurtské burze

Díky zmíněnému zisku Volkswagenu si frankfurtská burza v 18:15 připisovala 11,28 %. Vídeňská burza v půl šesté uváděla růst 3,50 %. Varšavská burza v půl páté uváděla +3,50%, budapešťská +9,24 %.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru