cerpaci_stanice_benzinka__192x128_.jpgPo nedávné koupi čtyřicítky čerpacích stanic JET ruským gigantem Lukoil míří na český trh další investor z východu. Bránou mezi české pumpaře se tentokrát stává síť 140 stanic společnosti Pap Oil.

 

Kupec z Ruska

Kupcem je podle informací HN ruský investiční, agro a petrolejářský holding Phaeton ze Sankt Petěrburgu, jehož zástupci už dokonce jednají s některými místními distributory o případném odkoupení části těchto stanic s logem papouška.

Informaci Hospodářským novinám potvrdilo nezávisle na sobě několik zdrojů z petrolejářského oboru. "Obešli už několik zdejších provozovatelů čerpacích stanic. Část pump chce nový majitel zřejmě hned dál prodat," vyjádřil se anonymně jeden z nich.

 

Čtěte také

 

"Pokud si Phaeton nechá nějakých 80 pump nynějšího Pap Oilu, zbytek prodá a k tomu získá několik nových moderních, může se stát vážným konkurentem ostatním sítím," říká další z expertů, kteří mají informace o postupu ruských investorů.

Představitelé Pap Oilu, generální ředitel a někdejší šéf sítě pump Benzina Frederik Emich ani vedoucí obchodního oddělení Lukáš Kopecký, nebyli koncem týdne k zastižení. Už dříve se ale odmítali k otázce prodeje jakkoliv vyjadřovat.

Phaeton je holding z ruského severozápadu, jehož dceřiné firmě Phaeton Aero patří v oblasti Sankt Petěrburgu 50 pump a který jinak působí i v oboru developerských investic, strojírenství, zemědělství a medicínské techniky.

Rusové podle informací HN už vyhráli výběrové řízení na koupi 140 pump Pap Oilu a v nejbližších měsících bude kontrakt uzavřen. Pumpy s papouškem přitom mají dosud nejasného vlastníka.

Ve statutárních orgánech firmy Belgard Holding, registrované v Londýně, jsou výhradně Češi. U začátků Pap Oilu byl i Milan Vomela, podnikatel spojovaný s firmou Bena, vyšetřovanou v souvislosti s pokusem o třímiliardový podvod na státním Čepru.

 

Přemrštěná cena?

O ceně kontraktu lze jen spekulovat. Ruští investoři mají o rozšíření petrolejářského vlivu v České republice eminentní zájem. A v této souvislosti se mluví i o jejich ochotě platit za nákup zdejších pump vysoké ceny.

Letos v únoru, kdy se objevily další informace o prodeji Pap Oilu, padaly dokonce zmínky o požadavku čtyř miliard korun.
Tuhle sumu ale lidé z petrolejářské branže vzhledem k nejasné vlastnické struktuře a stavu některých pump považovali za poněkud přehnanou.

ctete-podrobnosti-v-hn-530.gif