Vlajka EUZahraniční obchod eurozóny vykázal za srpen schodek 9,3 miliardy eur (233 miliard korun) po přebytku 1,5 miliardy před rokem. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Přinesl tak další známku zpomalujícího hospodářského růstu 15 zemí používajících euro.

Obchodní deficit byl přibližně o polovinu vyšší, než očekávali analytici. Export se v srpnu meziročně snížil o dvě procenta na 117,2 miliardy eur, zatímco import vyskočil o sedm procent na 126,5 miliardy eur.

Schodek EU 27,2 miliardy

Schodek zahraničního obchodu celé Evropské unie se vyšplhal na 27,2 miliardy eur. O rok dříve byl deficit 21,5 miliardy.

Hlavní ekonom společnosti Global Insight Howard Archer upozornil, že exportérům by mohl pomoci současný pokles kurzu eura vůči dolaru. Dodal však, že tento přínos bude kompenzován prudkým oslabováním ekonomické aktivity ve světě. "Srpnová data naznačují, že export z eurozóny ochaboval již před tím, než se prohloubila finanční krize," řekl Archer.

Eurostat dnes rovněž zveřejnil podrobné údaje o zahraničním obchodu v období od ledna do července. Z těch vyplývá, že nejvyšší schodek měla eurozóna v obchodování s Čínou, a to zhruba 60 miliard eur. Nejlépe se eurozóně naopak dařilo v obchodování s Británií, při kterém vytvořila přebytek kolem 36 miliard eur. Přebytek v obchodování s Českou republikou klesl na 0,6 miliardy eur z 1,2 miliardy před rokem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru