Těžba ropy na Kubě"Ostrov svobody" hlásí masivní zásoby ropy. Státem vlastněná Kubapetroleo oznámila, že v kubánském pobřeží může být více než 20 miliard barelů. To je dvakrát více než se původně odhadovalo. Vrty začnou podle společnosti v polovině příštího roku. Napsala to BBC.

Stejné zásoby jako USA

Kuba v současné době produkuje 60 tisíc barelů ropy denně. Nové nálezy by ale Kubu katapultovaly mezi 20 největších producentů ropy na světě. Podíl Kuby v Mexickém zálivu byl stanoven v roce 1977 podpisem s Mexikem a Spojenými státy.

Dřívější odhad americké společnosti vyčíslil zásoby ropy na 9 miliard barelů. Cubapetroleo nyní tvrdí, že už má lepší informace o kubánském pobřeží, a proto je její odhad přesnější. Pokud se to potvrdí, Kuba bude mít stejné zásoby jako celé Spojené státy (21 mld. barelů) a skoro dvakrát větší než Mexiko (11,7 mld. barelů).

Další nová naleziště ropy

Těžit začne v polovině roku 2009 španělská ropná společnost Repsol. Kuba dosud více než polovinu své spotřeby pokrývala dovozem ropy ze socialistické Venezuely. Nové nálezy by měly bohatství upadající Kuby výrazně zvýšit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru