Paul_Krugman__192x128_.jpgNobelovu cenu za ekonomii Paul Krugman (55) získal za analýzu vzorců obchodu a umísťování ekonomických aktivit. Švédská akademie věd ocenila zejména jeho teorii příčin celosvětové urbanizace.

"Integroval dosud oddělené výzkumné obory mezinárodního obchodu a hospodářské geografie," uvedl o něm výbor.

 

Klausovo překvapení

 

Prezident České republiky a zároveň profesor ekonomie Václav Klaus byl tímto rozhodnutím výboru překvapený. "Ukazuje to, že tato cena za ekonomii se již nedává za vědu. Je to první oceněný v této kategori, který napsal více článků do novin než vědeckých textů a prací," uvedl pro HN Klaus.

Krugman je profesorem ekonomie na Princetonské univerzitě. V akademickém světě je nejvíce znám svou "novou teorií obchodu" a vysvětlením měnových krizí.

Krugman se v posledních letech věnuje hlavně publicistické činnosti a je znám svými sloupky v listu New York Times. Všeobecně je považován za levicového kritika prezidenta George Bushe a různými průzkumy bývá vyhodnocován jako jeden z "nejliberálnějších", čili nejlevicovějších komentátorů v americkém tisku. Napsal také řadu učebnic a populárněvědeckých knížek.

S Nobelovou cenou v každém ze šesti oborů je spojena finanční odměna deset milionů švédských korun (asi 26 milionů Kč).

Dále čtěte

Nobelova cena za ekonomii byla ustavena v roce 1968 švédskou centrální bankou a nepatří mezi pět původních cen určených poslední vůlí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Naprostou většinu cen za ekonomii získali američtí ekonomové.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru