Guverneri G7.jpgNejvyšší finanční činitelé západního světa sdružení v takzvané skupině G7 na páteční schůzce slíbili, že budou i nadále společně pracovat na stabilizaci chaotických finančních trhů a na obnovení úvěrových toků. Se žádnými zvláštními a konkrétními opatřeními ale nepřišli, napsala agentura Reuters.

 

Americký ministr financí Henry Paulson nicméně po setkání uvedl, že Washington připravuje plány na nákup podílů ve finančních institucích. Chce tak zlepšit jejich finanční situaci, kterou zasáhly rozsáhlé odpisy aktiv souvisejících s hypotékami. Podle agentury AP by americká vláda tímto způsobem vstupovala do bank poprvé od hospodářské krize v 30. letech.

 

Čtěte také

 

V překvapivě krátkém jednostránkovém prohlášení G7 slibuje podniknout rozhodné akce a použít všechny nástroje, jež jsou k dispozici, aby se předešlo krachu důležitých finančních institucí a nebyl ohrožen ekonomický růst. "Nynější situace volá po naléhavé a mimořádné akci," uvádí se v prohlášení G7.

Analytici: G7 by měla být konkrétnější

Podle analytiků však prohlášení pravděpodobně nezmírní pocit paniky na světových finančních trzích. "Trhy možná chtěly větší ujištění, že tu bude jednotná globální podpora bank," řekl analytik Kim Rupert ze společnosti Action Economics.

 

Na schůzce byl dohodnut takzvaný akční plán boje s finanční krizí, má pět obecných bodů.

 

Využívat všechny dostupné prostředky k podpoře systémově důležitých finančních institucí a nedopustit jejich krach. Přijmout všechna nezbytná opatření k odblokování úvěrových a peněžních trhů a zajištění širokého přístupu bank a dalších institucí k likviditě. Zajistit pro banky možnost získávat kapitál nejen ze soukromých ale i státních zdrojů v dostatečné míře, aby bylo obnovena důvěra a úvěrové operace. Zajistit spolehlivost národních programů k pojištění vkladů. Když to bude nezbytné, přijmout opatření k obnově sekundárních hypotečních trhů a dalších trhů s cennými papíry.

 

Všechna tato opatření se podle G7 mají provádět tak, aby byli chráněni daňoví poplatníci a nepřišly k újmě jiné země. Jaké konkrétní prostředky a nástroje se mají použít, ale v dokumentu není.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru