Kalousek.jpgČeský ministr financí Miroslav Kalousek převzal ve Washingtonu cenu pro nejlepšího šéfa resortu financí z 31 evropských zemí označovaných za rozvíjející se ekonomiky. Jde vesměs o státy bývalého komunistického bloku a někdejšího Sovětského svazu. Cenu uděluje na základně hlasování osmi desítek bankéřů, finančních analytiků a investorů mezinárodní odborný časopis Emerging Markets. Jako nejlepší centrální bankéř stejného regionu ocenění získal guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko.

Časopis Emerging Markets každý rok vyhodnocuje vývoj veřejných financí v zemích rozvíjejících se evropských ekonomik a v rozvojových zemích Asie, Latinské Ameriky a Afriky. Hodnotí též prosazování reforem vedoucích ke stabilitě a udržitelnosti veřejných rozpočtů. Ceny se udělují na základě hlasování analytiků, bankéřů, zástupců finančních institucí a jiných expertů.
Kalousek byl oceněn především za úsilí o reformu veřejných financí. "Oceňujeme jeho měnovou disciplínu a jeho opatrný neoliberalismus, který pomáhá českému hospodářství a nezvyšuje příliš inflaci. Odvedl dobrou práci v oblasti veřejných financí, což není příliš jednoduché," řekl českým novinářům ředitel vydavatelství Emerging Markets John Orchard.

Kalousek.jpgKalousek cenu považuje za uznání transformačního úsilí české vlády a za podporu jejích dalších kroků. "Těší mě, že o ní rozhodovali lidé z branže. Neberu to osobně, je to pro nás zpráva, že jdeme správným směrem," řekl českým novinářům.

„Jsem touto cenou nesmírně potěšen. Představuje však ocenění nejen pro mě, ale pro celou vládu. Je to signál, že v zahraničí vnímají české reformy pozitivně, a že v nich máme pokračovat a prohlubovat je,“ dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru